Turizm

Büyük Pazar: Xinjiang'ın turizm markası

Büyük Pazar yönetimi, durmaksızın yenilikler yapıyor. Hizmet kalitesini yükseltiyor, yöresel özellikler daha iyi temsil ediliyor, bölge turizmine katkıda bulunuyor, ziyaretçiler daha memnun ayrılıyor.

Büyük Pazar, Xinjiang'ın merkezi Urumçi'de yer alıyor. 2003 yılında kurulan Pazar, İslam kültürü ile inşaat, eğlence ve lokantacılık sektörleri gibi birçok unsuru bir arada getirdi. Büyük Pazar, Xinjiang turizm ürünlerinin tanıtımı için bir merkez, aynı zamanda Xinjiang'da önde gelen turistik marka konumunda. Bugünkü programda Büyük Pazar'ın yeniliğe dayanarak gelişmesi hakkında kısaca bilgi vereceğiz.

"E-ticaret siteleriyle işbirliği başlattık"

Büyük Pazar Pazarlama Şubesi'nde görev yapan Liu Hui ile tanıştık. Liu Hui, Büyük Pazar'ın son yıllarda pazarlama konusunda aldığı yeni tedbirler hakkında şu bilgileri verdi:

"Bu yıl biz, ülkede önde gelen e-ticaret siteleriyle işbirliği başlattık. Lashou, Wowo ve Meituan gibi grup halinde sipariş alanında çalışan sitelerle birlikte proje yürüttük. Harcadığımız bu çabalarla, piyasadan elenmeyi önlemeyi amaçladık."

Son yıllarda dünya turizm piyasasında büyüme hızı yavaşladı, rekabet şiddelendi. Geleneksel satış tarzlarına dayanan Büyük Pazar, bundan büyük baskı gördü. Büyük Pazar İdaresi, sorunu çözmek için harekete geçti. E-ticaret konusunda adımlar atmanın yanı sıra, hizmet kalitesini yükseltmek, lokantacılık ve sanat gösterimi alanlarında avantajlarını pekiştirmek gibi bir dizi önlem aldı. Harcanan çabalar sayesinde, Büyük Pazar'ın alışveriş ortamı gelişti, iç dekorasyonu güzelleşti, mal dağılımı bilimselleşti.

"Müşteriler, güler yüzle ayrılıyor"

Büyük Pazar'da çalışan Uygur satacı Aliyagül şunları anlattı: "Büyük Pazar'da Xinjiang'a özgü yerel turistik ürünlerin satıldığı yeni bir süpermarket açıldı. Marketin ortamı güzel ve temiz. Buraya gelen her müşteriyi güler yüzle karşıladık, onlara istedikleri mallar hakkında etraflı bilgi vermeye çalıştık. Bu nedenle, müşteriler tatmin oluyor ve buradan güler yüzle ayrılıyor."

Taiwan adasından gelen erkek müşteri Chen Haojin, Büyük Pazar'a ikinci kez gelmiş. Chen Haojin, Büyük Pazar'daki ortamın üç yıl öncesine göre çok daha iyi olduğunu söyledi. Müşteri Chen Haojin şöyle ifade etti:

"Üç yıl önce buraya geldik, mal dağılımı karmaşıktı. Şimdi ise bu durum düzeltilmiş. Konfeksiyon tezgâhları düzenli. Daha önce konfeksiyon, yiyecek ve içecekler tezgahlarıyla birlikteydi. Ortam da güzelleşti. Tuvalet şartları da gelişti."

Yemekler daha özenli

Büyük Pazar, alışveriş ortamını düzeltmenin yanı sıra, geleneksel avantajlarını korumaya çalıştı. Yılbaşından bu yana geçen süre içinde, yemek çeşidi artırıldı. Bununla birlikte, yemeklerin hazırlanmasında daha fazla özen gösterilmeye başlandı. Böylece yerli ve yabancı turistlerin beklentileri de karşılanmış oluyor.

"Qiuzi" ya da Koyun Boynu adlı yemek, buraya gelen her müşterinin ortak tercihi. Dışı esnek, içi ise yumuşak olan bu yemeğin eti son derece lezzetli. Büyük Pazar Pazarlama Yöneticilerinden Liu Hui bu konuda şunları kaydetti:

"Bu yemeğin ana malzemesi, koyunun boyun kısmı. Koyun boynu, öncelikle baharatlanıp 48 saat bekletilir, daha sonra kömür ateşinde 8 saatl kızartılır. Üstellik, bu yemeği yiyen her turiste makas kesme töreni düzenlenir. Bu tören, azınlık etnik kültürünü yansıtır. Turistler yemekten memnun kalkar."

Xinjiang'a özgü şarkı ve dans gösterileri

Büyük Pazar'da yapılan Xinjiang'a özgü şarkı ve dans gösterileri, Xinjiang ve hatta tüm Çin'de ün salmıştır. Büyük Pazar yılbaşından bu yana, yüklü yatırım yaparak, yeni programlar hazırladı, sahne etkisini artırdı ve izleyicilerle etkileşimi güçlendirdi. Turistler yeni programlara hayran kaldı.

Büyük Pazar'ın tiyatrosu, müşterilerin önüne yepyeni bir yüzle çıkmaya başladı. Operanın kubbeli salonu kızıl halılarla, parlak avizelerle, mumlarla, renkli neonlarla, gümüş mutfak takımlarıyla süslendi. Burada yüzü aşkın müslüman yemeği sunuluyor.

Turizm kuruluşlarıyla işbirliğini güçlendirdi

Sayın dinleyiciler, Büyük Pazar, etkisini artırmak için diğer turizm kuruluşlarıyla işbirliğini güçlendirdi. Büyük Pazar Pazarlama Yöneticisi Liu Hui, işbirliğini şöyle anlattı: "Günümüzde, Büyük Pazar, Xinjiang'ın önde gelen manzara sitelerine otobüs hattı açtı. Xinjiang'da başlıca turizm acentalarıyla işbirliği başlattı. 4 ve 5 yıldızlı otellerle uzun vadeli işbirliği anlaşması imzaladı. Bununla birlikte, önde gelen hava yollarıyla ortaklık kurdu. Böylece Büyük Pazar'ın hizmet kalitesi giderek yükseldi. Büyük Pazar, yemek, konaklama, gezi, alışveriş, eğlence unsurlarını ve etnik kültürü bir arada barındıran kapsamlı bir turistik merkez haline geldi. "

Gelişme için dört ilke

Büyük Pazar, Xinjiang turizm ekonomisinin hızlandırılması, etnik kültürlerin yaygınlaştırılması, milli dayanışmanın sağlanması ve toplumsal uyumun gerçekleştirilmesi olmak üzere dört ilkeyi gelişme çizgisi olarak belirledi. Büyük Pazar, hizmet kalitesini ve marka etkisini artırmak için büyük çaba harcamaya devam edecek. Büyük Pazar Pazarlama Yetkililerinden Liu Hui, bu konuda şunları söyledi:

"2014 yılı başında, etkimizi artırmak ve İpek Yolu Ekonomik Kuşağı'nın oluşturulması için önemli katkı sağlamak için yeni bir adım atmayı düşünüyoruz. Özerk Bölge hükümeti ve Urumçi Belediyesi'ne başvuru yapacağız ve Büyük Pazar'ın mevcut 3A seviyesini 4A'ya çıkarmayı planlıyoruz. Biz, bu yılın ikinci yarısında bu hedefe başarıyla ulaşmak istiyoruz."

Çin’in En Güzel Antik Kasabaları

1 - Danba Kasabası, Sichuan

Danba kasabası Bayankala Dağları, Qionglai Dağları’nın ayağında yer almaktadır. Nüfusunun çoğusu Tibet azınlık grubundan oluşan kasaba aynı zamanda Jinchuan nehrinin kaynağıdır.

 

 

2 - Huangyao Antik Kasabası, Guangxi  

Huangyao Antik Kasabası Guangxi eyaletinin en tanınmış kasabalarından biri. Kasabada şu  an 600’e yakın aile oturuyor. Kasabadaki evler Ming ve Qing hanedanlarının mimari tarzına sahip. Kasabada bulunan tapınaklar hep Qing ve Ming hanedanlarından kalıyor.

 

 

3 - Wuyuan Antik Kasabası, Jiangxi

Çin'in orta kesiminde yer alan Jiangxi eyaletine bağlı Wuyuan ilçesi, "Çin'in en güzel köyleri"nden biri olarak kabul ediliyor. Özellikle bahar aylarında açılan kolza çiçekleri, ilçeyi eşsiz bir tabloya dönüştürür. Kasaba 2015 yılında yaklaşık 15 milyon turisti ağırladı.

 

 

4 - Wuzhen Kasabası, Zhejiang

Çin'in güneydoğusunda yer alan Wuzhen, eski tarihi, geleneksel yapıları ve zengin kültürel birikimiyle ün salmış tarihi bir kasabadır. Bin yılı aşkın bir geçmişe sahip olan Wuzhen Kasabası’nın doğusundaki Tanjiawan köyünde yapılan arkeolojik kazılarda bulunan çok sayıda çömlek ile taş ve kemik eşyalar, kasabanın zengin kültürel birikimini ortaya koyar.

 

 

5 - Zhouzhuang Kasabası, Jiangsu

Çin’in doğusundaki Jiangsu eyaleti sınırları içinde bulunan Zhouzhuang kasabası, antik kent Suzhou’ya 38 kilometre uzaklıktadır. Çin’in meşhur ressamı Wu Guanzhong, “Huangshan, dağ ve ırmağın güzelliklerini ve Zhouzhuang kasabası ise Çin’in nehir güzelliğini yansıtıyor” demiştir. Bir yabancı gazetede Zhouzhuang kasabası için “Çin’in en güzel nehir memleketi” ifadesi kullanılmıştır.

 

 

6 - Tongli Kasabası, Jiangsu

Güneydoğu Çin'deki Suzhou şehrinin 27 kilometre güneydoğusunda yer alan Tongli kasabası, küçük köprüler, akarsular ve geleneksel evlerden oluşan şiirsel manzarasıyla bilinen tarihî bir kasabadır. Beş göl arasında bir inciyi andıran bu tarihî kasaba aynı zamanda tarihî binaların "açık hava müzesi" olarak adlandırılır.

 

Ekim ayında gidilecek turistik noktalar (I)-Huangshan Dağı

Çin'in doğusundaki Anhui eyaletinin güneyinde bulunan Huangshan Dağı, 1200 metre kilometrekarelik bir alanı kapsıyor. Dağda yüksek tepeler ve derin vadiler bulunuyor. Dağın iklimi, tepelerin yüksekliğine göre değişmektedir. Çok bulutluluk, büyük oranda nem ve yoğun yağış, dağın başlıca iklim özelliklerini oluşturur.

Huangshan Dağı, "dört özel manzarası"yla ünlüdür.

Birinci manzara, ilgi çekici çam ağaçları. Dağda 100 yaşından büyük çam ağaçlarının sayısı 10 bini aşar. Kayaların aralarında yetişen bu çam ağaçları, göğe doğru dimdik uzanır. Bu ağaçlar, hayat gücünü gösterir. Özellikle, Yuni tepesinin yanında bulunan ve "misafir karşılayan" anlamına gelen "Yingkesong" ağacı, Huangshan Dağı'nın sembolüdür.

İkinci manzara, çeşitli biçimdeki taşlardır. Huangshan Dağı'nda çok sayıda dimdik tepe vardır. Hayvan veya insan figürlerine benzeyen taşlara, tepelerin üst noktalarında, ortalarında ve eteklerinde, hemen hemen her köşede rastlanır.

Üçüncü manzara, bakmaya doyulmaz bulut denizidir. Huangshan Dağı'ndaki vadiler çoğu zaman bulutlarla örtülüdür. Tepeler, bulutlar arasından bazen görülebilir, bazen ise tamamen kaybolmuş gibidirler.

Dördüncü manzarayı, dağdaki kaplıca oluşturur. Karmaşık doğa koşullarına sahip Huangshan Dağı'nda her iklim kuşağında çeşitli bitkiler vardır. Ormanlık alan oranı yüzde 56'dır. Huangshan Dağı'nda üretilen "Huangshan Maofeng" çayı ve "Huangshan Lingzhi" ilacı çok ünlüdür. Huangshan Dağı'nda aynı zamanda nadir görülen hayvan türleri yaşamaktadır.

Huangshan Dağı, doğal güzelliklerinin yanı sıra, derin kültürel birikimiyle de meşhurdur. Dağ, bugüne kadar 20 binden fazla şiire konu olmuştur. Huangshan Dağı, Çin'in Taoizm tarihinde de önemli yer tutar.

Doğal güzellikleri ve kültürel birikimleriyle, Huangshan Dağı, 1990 Dünya Doğa ve Kültür Mirasları Listesi'ne alındı.

Dünya Mirasları Komitesi, bu dağla ilgili "Huangshan Dağı, Çin'in edebiyat tarihinde büyük övgüler aldı. Dünyanın dört bir yanından gelen turistler, şairler, ressamlar ve fotoğrafçılar için Huangshang Dağı, sonsuza kadar kaybolmayacak bir cazibeye sahip" değerlendirmesinde bulunuldu.

Huangshan Dağı, eylül ayı başında Çin Uluslararası Radyosu'ndan yabancı misafirleri ağırladı. Yemyeşil ormanlar, tertemiz develere sahip dağın hava ve su kalitesi de yıllardır devlet tarafından belirlenen en iyi derecede.

"Oksijen Deposu" olarak da adlandırılan Huangshan Dağı'ndan etkilenen Belaruslu Halpyaroviç Volha, şöyle konuştu:

"Huangshan Dağı'nın güzel manzaralarına hayran kaldım. Ormanlar çok iyi koruma altında. Beijing gibi büyük şehirlere göre buradaki hava son derece temiz. Derin nefes alarak manzaraları seyretmenin keyfini çıkarıyorsunuz. Bu harika mekândan ayrılmak çok zor."

Yangze Nehri ve Sarı Nehir ile birlikte Çin ulusunun simgelerinden biri olarak kabul edilen Huangshan Dağı'nda çevreyi korumak için de büyük gayret sarf ediliyor.

Tanzanya'dan gelen Caroline Daniel, bu konudaki düşüncelerini şöyle paylaştı:

"Huangshan Dağı'nın çevresi iyi şekilde korunuyor. Çöpler belli yerlere atılıyor. Ve çöp kutularının yerlerini gösteren tabelalar da dağın her köşesinde görülüyor. Birbirinden güzel çiçekler ve ağaçlar sizi karşılıyor. Yani, doğanın kucağına dalıyorsunuz. Bunun dışında, altyapı tesisleri de gelişmiş. Dağın eteğinde ya da tepesindeki otellerde konaklayabilirsiniz. Yerli halkın çevre koruma alanında büyük çaba harcadığını gördük."

Subscribe to RSS - Turizm