Turizm Haberleri

Paris’e en çok Çinliler gidiyor

Paris’e gelen yabancı turist sayısında Çinliler ilk sırada yer alıyor

Paris Turizm Komitesi tarafından açıklanan verilere göre, Paris’te 2013 yılında 15 milyon 500 bin yabancı turistin ağırlandı ve Çinli turistler ilk kez Japon turistleri geçerek birinci oldu.

Verilere göre, ekonomisi iyi performans göstermemesine rağmen, Fransa 2013 yılında turist çekiminde başarılı oldu. Paris’e gelen yabancı turist sayısı bir önceki yıla göre yüzde 8.2 oranında arttı.

Çin, 881 bin turist göndererek Asya’dan en büyük turizm kaynağı haline geldi. Çin’den gelen turist sayısı 2013 yılında 52.6 oranında büyüdü. 

Marmaris'e Çinlilerin ilgisi artıyor

Çin'in Jinan kenti ile kardeş şehir olan Marmaris'e, son yıllarda Çinlilerin ilgisi artıyor. 

Marmaris Belediyesi ile Çin'in üçüncü büyük eyaleti olan Shandong’un Jinan kenti arasında 3 yıl önce kardeş şehir anlaşması yapılmasının ardından Çinli yöneticiler, Marmaris'i sık sık ziyaret ederek kültür ve turizm alanlarında işbirliği yapmak için girişimlerde bulunuyor.

İlçeyi son olarak Jinan'ın gençlik delegasyonu ziyaret etti. Aralarında Jinan Gençlik Federasyonu Başkanı, Gençlik ve Çocuk Sarayı Müdürü ve Jinan Televizyonu temsilcisinin de bulunduğu heyet, Marmaris'te yetkililerle görüştü. Çinli heyeti, iki ülkenin gençleri arasında bağ kurulmasını amaçladıklarını kaydetti.

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün 23 Nisan'ı çocuklara, 19 Mayıs'ı ise gençlere armağan ettiğine işaret eden yerel yetkililer, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı'nda Jinan'dan gelecek çocuk ve gençleri ilçelerinde ağırlamak istediklerini belirtti.  

Çin heyetei Jinan'da çok sayıda genç girişimci olduğunu ifade ederek, "Onlardan bir heyet oluşturarak Marmaris'teki genç iş adamı ve iş kadınları ile görüştürerek karşılıklı işbirliğini sağlamak istediklerini dile getirdi. Çin tarafı Gerek turizm gerekse farklı iş kollarından temsilcileri buluşturarak iki ülke arasında yakınlaştırmayı hedeflediklerini vurguladı.

 

Tarihi Tibet kasabası yeniden inşa edilecek

Çin'in güneybatısındaki Yunnan eyaletine bağlı tarihi Tibet kenti Dukezong'un yeniden yapılanma çalışması başlatıldı. 1.2 milyar yuana (yaklaşık 200 milyon dolar) mal olan proje ile Dukezong 3 yıl içinde yeniden ayakta olacak.

Dukezong kenti, geçen Ocak ayında çıkan yangında kül oldu. 1300 yıllık tarihi olan ve Tibet dilinde ''Ay'ın kenti'' anlamına gelen Dukezong'daki yangında 300'e yakın ev yok oldu.

Çin'in en çok turist çeken yerlerinden biri ve parke döşeli sokaklarıyla ünlü Dukezong, Shangri-La ilçesinin merkezi. İlçenin eski adı Zhongdian idi. Zhongdian, 2001 yılında adını, İngiliz yazar James Histon'un ''Lost Horizon''(Kayıp Ufuklar) kitabında yer alan Himalayalar'daki hayali toprakların adı olan Shangri-La olarak değiştirdi.

Yeniden yapılanma projesi kapsamında yangında yerle bir olan evlerin inşası bu yıl içinde bitirilecek, yol yapımı dahil diğer çalışmalar 3 yıl içinde tamamlanacak. Yeniden yapılanma çalışması tarih, Tibet kültürü, örf ve adetlerine saygı doğrultusunda yürütülecek. Tarihi kentin eski hali korunacak. Ekolojik çevrenin korunması için ahşap yerine taş ve benzeri malzemeler kullanılacak.

Cluade Monet'in tabloları Shanghai'da büyük yankı uyandırdı

Çin'in ana kesiminde ilk kez düzenlenen Cluade Monet eserleri sergisi büyük yankı uyandırdı. Monet'in Lotus Pond Posteri adlı eserini kendi gözüyle bir görmek için, ziyaretçiler 3 saat beklekmekten yakınmadı.

Ziyaretçilerin gösterdiği ilgi organizasyon şirketinin beklentisini aştı. Geçen haftasonu Shanghai'dai K11 adlı alışveriş merkezinde düzenlenen sergi, girişte oluşan uzun kuyruktan dolayı 15 dakika erken açıldı. İlk günün ziyaretçi sayısı 3 bin 500'i buldu.

İzlenimciliğin ünlü üstadı Claude Monet sergisi diğer uluslararası sanat sergisinden farklılık gösterdi: sergi devlet güzel sanatlar müzesinde değil, bir alışveriş merkezinin -3. katında, özel bir şirket tarafından organize edildi.

Devlet müzesinin ücretsiz olmasından farklı olarak, sergi ücretli. Bileti 100 yuan, yaklaşık 16.5 dolar. Nisbeten pahalı görünen bu sergi izlemeye değer mi? Bakalım. Sergide Lotus Pond Posteri, Bayan J.M.Lecadre Bahçede, Şemsiyeli Kadın dahil, Claude Monet'in 40 eseri toplu şekilde sergileniyor. Sergi boyutu ve eser sayısı bakımından bir ilk oluşturuldu. Ayrıca Pierre Auguste Renoir dahil izlenimciliğin temsilcilerinin eserlerinin birlikte sergilenmesi sanat severleri heyecanlandırdı. Serginin sigorta kapsamı 600 milyon Avroya ulaştı.

Xie Dingwei adlı bir ziyaretçi, ''100 yuanla 55 eseri izleyebilirsiniz. Yani 2 yuandan az bir masrafla bir şaheserin önünde uzun zaman durabilirsiniz ve inceleme yapabilirsiniz. Buna değer mi değil mi? Siz söyleyin.'' diye konuştu. Xie'ye göre, 100 yuanla bir filmi veya 10 bin yuanla bir konser izlemekle kıyaslandığında, 100 yuanla bir sanat sergisini izlemek daha değerli. Fransa'da bile böyle zengin bir sergi bulunmayabilir.

Ücretli olmasına rağmen, sergi vatandaşların sanat şaheserlerine olan heyecanını bastıramadı. Serginin organizasyon tarafı ziyaretçi sayısını sınırlamak zorunda kaldı. Bu, bilet bulamayan bazı ziyaretçileri kara borsaya yönlendirdi.

Xinjiang, yabancı dilde turizm yayınına başladı

    Xinjiang Turizm İdaresi resmi sitesi kısa süre önce yabancı dillerde yayın yapmaya başladı. Sitede İngilizce, Rusça, Japonca, Korece, Arapça yayın yapılıyor.

    Yabancı dillerde yayın, Çin Devlet Turizm İdaresi'nin 2014 yılında başlattığı "akıllı turizm" planı çerçevesinde uygulanan bir proje. Projeye göre, akıllı turizme dayalı kapsamlı hizmet merkezi kurulacak, bulut bilişime ve cep telefonuna dayalı iki hizmet terminali oluşturulacak. Projeyle ayrıca, turistik bilişim platformu, e-ticarete dayalı turistik platform ve 12301 no.lu telefon hattı hizmete açılacak.

Zhangjiakou'da kış sporu canlandı

    "Geleceğin Yıldızları" adlı 2014 Kuzey Çin Çocuk ve Genç Kış Oyunları, Çin'in kuzeyindeki Zhangjiakou kentinde yapıldı. 320 sporcu, hızlı kayak, buz bisikleti, buz ejder kayıkları ve buz arabası gibi kategorilerde yarıştı.

    Zhangjiakou Belediye Başkan Yardımcısı Li Hong basına verdiği demeçte, başkent Beijing ile 2022 yılı Kış Olimpiyat Oyunları'na evsahipliği yapmak için başvuru yaptıklarını söyledi. Başvuruya ilişkin ön çalışmaların sorunsuz şekilde yürütüldüğünü kaydeden Li Hong, Zhangjiakou kentinin bu fırsattan etkin şekilde faydalanacağını vurguladı. Belediye Başkan Yardımcısı Li Hong, başvuru kapsamında, buz ve kar sektörünü geliştireceklerini, yepyeni bir kent figürü oluşturacaklarını belirtti.

 

    Kaynak: CRI

Çinliler bayramda yurt dışına çıkıyor

    Çinlilerin en önemli geleneksel bayramı olan Bahar Bayramı başladı. Bu yılki yedi günlük tatilde daha fazla Çinli yurt içi yerine yurt dışına seyahat etmeyi tercih ediyor; Çinliler soğuk kış günlerinde özellikle ılık yerlere gitmek istiyor. Bayram arifesinde bazı Çin vatandaşlarına mikrofon uzattık ve seyahat planlarını sorduk:

    "Bu yıl adalara gitmeyi çok istiyorum. Çünkü Beijing'de hava çok kuru, hiç kar yağmadı. Tayland'a bağlı adalara gitmeyi planlıyorum."

    "Ben Japonya'ya gitmek istiyorum."

    "Sınıf arkadaşlarımla Kore'ye gideceğiz, çünkü Super Junior'u çok seviyoruz."

    Turizm çalışanları ve uzmanlar, Çinlilerin kış mevsiminde ılık yerlere gitmeyi tercih ettiklerini, Çin'de turizm sektörünün olgunlaşmasıyla birlikte daha çok Çinli turistin yurt dışına seyahati tercih etmeye başladığını belirtiyor. Ctrip.com Pazarlama Yöneticisi Dun Jidong'ın görüşleri şöle:

    "Kışın özellikle Bahar Bayramı sırasında Çin'in çoğu bölgesi çok soğuk oluyor. Bu nedenle Çinliler ılık yerlere gitmek istiyor. Ancak Çin'in sadece Sanya ve Xiamen bölgelerinde hava görece ılık, yurt dışına gitmek daha fazla tercih ediliyor. Her yıl Bahar Bayramı sırasında güney yarım küredeki Avustralya ve Yeni Zerlanda, Afrika ülkeleri ve Güneydoğu Asya'da astropik iklim kuşağında yer alan adalar Çinli turistlerin gözdesi durumunda. Bir yıl boyunca ancak Bahar Bayramı sırasında turizm acenteleri aracılığıyla yurt dışına gidebilen turistlerin sayısı yurt içinde seyahat eden turistlerin sayısından fazla."

    Yurt dışına gidenlerin sayısı artıyor

    Turizm acetelerinin Bahar Bayramı için organize ettiği ada turları bayramdan iki ay önce satıldı. Çin Turizm Araştırma Akademisi'nden edinilen verilere göre, bu yıl bir haftalık Bahar Bayramı tatilinde yurt dışına seyahat eden Çinli turistler bir hayli artarak, ilk defa yurt içinde seyahat eden turistlerin sayısını geçti. Kore Cumhuriyeti, Japonya, Singapur, Malezya, Tayland, ABD, Fransa, Yeni Zerlanda, Kanada gibi ülkelerin yanı sıra Hong Kong, Macao ve Taiwan gibi Çin'e bağlı bölgeler, Çinlilerin tatil planlarında öncelik verdiği yerler.

    Şu ana kadar birçok ülke ile Çin arasında çok girişli vize anlaşmaları imzalandı ve vize işlemleri kolaylaştırıldı; bu tedbirler sayesinde Çinlilerin yurt dışı seyahat etmesi daha kolay hale geldi.

    Bunun dışında Çin'de yürürlüğe giren yeni Turizm Yasası'nın uygulanmasından bu yana geçen dört ay boyunca, turizm acetenlerinin organize ettiği turlar standartlaştı. Çin'in turizm piyasasının gelişmesiyle, Çinli tüketicilerin daha kişisel ve belirli amaçlı seyahatlere yönelik talepleri de çoğalıyor. Bazı turizm acenteleri bu talepler doğrultusunda özel seyahat programları hazırladı. Çin Gençlik Turizm Acentesi Piyasa Geliştirme Yöneticisi Ge Lei bu konuda şunları söyledi:

    "Pek çok tüketici 30 veya 40 kişiden oluşan büyük bir grupla beraber gezmeyi değil, arkadaşlarıyla veya yakınlarıyla bir grup oluşturarak, kendi arzularına göre seyahat güzergâhını belirlemek istiyor. Çin Gençlik Turizm Acentesi dahil bazı turizm acenteleri bu tüketiciler için kişiselleştirilmiş hizmet vermeye başlıyor. Ancak bu tür turların ücretleri geleneksel turlara göre biraz daha pahalı."

    Dünya Turizm Örgütü'nün verilerine göre ABD, Çin, Almanya, İngiltere ve Rusya, yurt dışına en fazla turist gönderen beş ülke konumunda. 2013 yılında yurt dışına seyahate çıkan Çinli turistlerin sayısı 98 milyonu aşıp, önceki yıla göre yüzde 18 yükseldi.

 

    Kaynak:CRI

Yabancı havayollarına, bilet dağıtım izni

    Çin Sivil Havacılık Müdürlüğü'nden edinilen bilgilere göre, yabancı havayolu şirketlerine, Çin'de bilet dağıtım sistemi kurma izni verildi.

    Çin'de yerli ve yabancı havayolu şirketleri daha önce sadece Çin'e ait dağıtım sistemini kullanabiliyordu. Uzmanlar, yeni uygulamanın, dağıtım sisteminde kamu tekelini ortadan kaldıracağını, ülkede uçak biletlerine bağlı turistik ürün çeşidinin de artacağını belirtiyor. Bugünkü programda sizlere bu konuda bilgi vereceğiz.

    Her bilet için 5 yuan

    Çin'de yerli ve yabancı havayolu şirketleri, turizm acentaları ve yetkili satış kuruluşları, Ocak 2014'ten önce sadece Çin Sivil Havacılık Bilgi Şirketi'ne ait dağıtım sistemini kullanabiliyordu. Yabancı şirketler, sefer arama, bilet rezervasyonu ve hesaplama (ödeme) işlemleri için Çin Sivil Havacılık Bilgi Şirketi'ne işlem parası ödüyordu. Çünkü müşteriler, her uçak bileti rezervasyonunda, Çin Sivil Havacılık Bilgi Şirketi'ne ait dağıtım sistemine bir kayıt yapılıyor, bu kayıtlar transfer edildiğinde, müşterinin kimlik bilgileri karşılığında bilgi kullanım parası ödenmesi gerekiyordu. Yapılan istatistiklere göre, her uçak bileti için Çin dağıtım sistemine 5 yuan dolayında ödeme yapılıyordu. Bu da uçak bilet fiyatlarına yansıyordu.

    Amabeus ve Abavcusty izni aldı

    Çin Devlet Sivil Havacılık Müdürlüğü, öncelikle yabancı havayolu şirketlerinin, rezervasyon konusunda yabancı dağıtım sisteminden faydalanmalarına izin verdi. İzin 1 Ekim 2012 tarihinden itibaren uygulanmaya başlandı. Turizm dağıtım işlerinde dünya devi olarak kabul edilen Amabeus ve Abavcusty şirketleri, 15 aylık onay sürecinin ardından, Çin uluslararası uçak biletleri dağıtım pazarına giriş izni aldılar.

    Amabeus bu tarihi ilerlemeyi kutlamak için bir tören düzenledi. Amabeus tarafından yapılan açıklamaya göre, Fransa, Hollanda ve Almanya havayolu şirketleri Çin'de Amabeus dağıtım sisteminden faydalanan ilk grup hava yolu şirketleri olacak. Açıklamaya göre, Amabeus dağıtım hizmeti, önce başkent Beijing'de başlayacak, daha sonra da Shanghai ve Guangzhou gibi büyük kentlere yayılacak.

    Artılar, eksiler...

    Turizm alanında dünyanın en büyük dağıtım şirketi olan Amabeus, 430 havayolu şirketiyle bağlantılı. Şirket'in aynı zamanda, dünya çapında turizm acentalarının yüzde 40'ıyla ticari ilişkisi var. Bunun yanı sıra, Amabeus, 32 araç kiralama şirketi, 50 turistik vapur şirketi ve 24 sigorta şirketi ile işbirliği içinde. Amabeus'un, Çin pazarına girdiğinde, Çin Dağıtım Sistemi üzerinde büyük baskı yaratacağı belirtiliyor.

    Çin'de turizm alanında faaliyet gösteren Mango sitesinden bir yönetici, Çin turizm dağıtım pazarının dışa açılmasının olumlu bir gelişme olduğunu söyledi. Yönetici, Çinli turistler açısından uluslararası sefer rezervasyon işlemlerinin kolaylaşacağını, uluslararası uçak seferlerinde indirimli bilet olanaklarından kolayca yararlanabileceklerini vurguladı.

    Yabancı şirketlerin piyasaya girmesinin, Çin Dağıtım Sistemi'nin hizmet ve teknoloji seviyelerini artırmasına yardımcı olacağı da düşünülüyor.

    "Yerli şirketler ayrıcalıklıydı"

    Uzmanlar, uygulamanın, Çin Sivil Havacılık Bilgi Şirketi'nin pazardaki hakimiyetini etkileyeceği görüşünde. Nitekim dağıtımdan elde edilen gelir, Çin şirketinin önemli bir kâr kaynağıydı. Şirket'in, uluslararası kurallar çerçevesinde, yerli ve yabancı havayolu şirketlerine farklı ödeme standardı uyguladığı iddia ediliyordu. Yabancı şirketlerin yaptıkları ödemelerin yerli şirketlerin ödemelerinin birkaç katı olduğu söyleniyordu. Öte yandan, Çin Sivil Havacılık Bilgi Şirketi, dağıtım konusunda başlıca yerli havayolu şirketleri ile sıkı işbirliği yapabiliyordu. Çin Devlet Sermaye Yönetim Komitesi'ne bağlı Çin Uluslararası Havayolu Şirketi, Doğu Havayolu Şirketi ve Güney Havayolu Şirketi, Çin Sivil Havacılık Bilgi Şirketi'nin hem en büyük müşterileri hem de en büyük hisse sahipleri arasında yer alıyor.

    Fiyat savaşı olur mu?

    Çin Sivil Havacılık Bilgi Şirketi yöneticileri, yabancı dağıtım sistemlerinin yaratacağı olası rekabet konusunda, durumun o kadar kötü olmadığını vurguluyorlar. Yöneticiler, aldıkları işlem parasının yabancı dağıtım sistemlerine göre daha hesaplı olduğuna işaret ediyorlar.

    Çin Sivil Havacılık Bilgi Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Xu Qiang basına verdiği demeçte, yabancı dağıtım sistemlerini kullananların, işlem parası olarak daha yüksek bedeller ödediklerini söyledi. Başkan Xu Qiang, bu nedenle yabancı sistemlerin Çin'e girmesinin Şirket üzerinde fazla olumsuz etki yaratmayacağını belirtti.

    Uzmanlar ise Çin dağıtım sistemi ile yabancı dağıtım sistemleri arasında büyük olasılıkla fiyat savaşı başlayacağını ileri sürüyor.

2013 Çin’in turizm geliri 48 milyar dolara yaklaştı

    Çin’de 2013 yılında sağlıklı ve nispeten hızlı gelişme kaydedilen sektörlerin başında turizm geliyor.

    Çin’de bütün yıl boyunca turizm sektöründe elde edilen toplam gelir 3 trilyon yüene yani yaklaşık 500 milyar Amerikan dolarına ulaştı. Yerli turistler ise toplam 3 milyar 250 milyon seyahat yaptı.Çin’in turizmden elde ettiği döviz geliri ise 48 milyar dolara yaklaştı.

    Çinli turistler, 2012’de yurtdışında 102 milyar dolar harcayarak ülkelerini toplam turizm harcama rakamlarında ilk sıraya yerleştirmişti. Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Organizasyonu'ndan yapılan açıklamaya göre, Çin'in son yıllardaki ekonomik büyümesi ve dış seyahatler üzerinde kısıtlamaların azalması, yurtdışı gezi harcamalarına da yansıdı.

     Yurtdışına seyahate giden Çinli turist sayısı 2000 yılında 10 milyonken 2012’de bu rakam 83 milyona ulaştı. Çinli turistlerin harcadıkları miktar da hızla artıyor. Birleşmiş Milletler  Dünya Turizm Organizasyonu'nun rakamlarına göre, yükselen ekonomilerin turizmdeki payı da önemli ölçüde artıyor. Dünyada, ekonomileri en hızlı büyüyen ülkelerden Rusya'nın vatandaşlarının turizmdeki toplam harcaması geçen yıl yüzde 32 artarak 43 milyar dolara ulaştı. Böylece Rusya 5. sırada yer aldı.

     En çok harcayan ülkeler sıralamasında 2005 yılında 29. sırada bulunan bir diğer BRIC ülkesi Brezilya, geçen yıl 22 milyar dolarla 12. sıraya yükseldi. Brezilya, 22 milyar dolarlık seviyeye ulaşarak ilk 15 ülke içine ilk defa girdi. En çok harcama yapan ülke sıralamasında ikisi de 84 milyar dolar civarında harcama yapan Almanya ile ABD ise 2 ve 3. sırayı paylaşıyor. İngiltere de 52 milyar dolarla 4. sırada bulunuyor. Toplam turizm harcamasında 2005 yılında 7. sırada olan Çin, 2005'ten bu yana Almanya, ABD, İtalya, İngiltere ve Fransa'yı geride bırakarak ilk sıraya yerleşti.

     Sıralamada ilk 10'da yer alan Kanada, Avustralya ve Japonya'da da turistlerin harcama miktarı artarken, ekonomik krizin kendisini hissettirdiği Fransa ve İtalya'da ise vatandaşların yurtdışı harcamaları geriledi.  Birleşmiş Milletler  Dünya Turizm Organizasyonu yetkilileri, ekonomisi yükselen ülkelerdeki orta sınıfın kazancının artmasıyla bu ülkelerin toplam turizm harcamasının da yükseldiğini belirtiyor.
     Yetkililer, bu değişimin gelecekte dünya turizm haritalarını da değiştirebileceği görüşünde. 

Çin'de buz kent için 180 bin metreküp buz kullanıldı

    Çin'de düzenlenen buz festivalinde ülkenin en büyük bankasının buzdan yapılan devasal kopyası sergilenecek.Ziyaretçilere görsel bir şölen sunacak olan sergi için 180 bin metreküp buz kullanıldı.

    Çin'de 5 Ocak günü başlayacak buz festivali için son hazırlıklar tamamlanmak üzere...Yaklaşık 10 bin işci 180 bin metreküp buz ve 150 bin metrekare kar kullanarak göz alıcı buzdan heykeller ortaya çıkarıyor. Harbin kentinde düzenlenecek festivalin dikkat çeken eserlerinden biri ise Industrial and Commercial Bank of China'nın bir şubesi temel alınarak yapılan buzdan bir banka. Dev bir kaleyi andıran buzdan banka, festivalin başlamasıyla ziyaretçilerin beğenisine sunulacak. Bankanın dışında sergilenecek diğer eserlerin de büyük ilgi görmesi bekleniyor. Özellikle yapılan ışıklandırmalarla birlikte buz kent ziyaretçilere gerçek bir görsel şölene tanık olma fırsatı veriyor.

Çinli turistler 2012 yılında 102 milyar dolar harcadı

    Bir araştırma kuruluşu tarafından kısa süre önce yayınlanan rapora göre, Çinli turistler, küresel turizm perakende satışları alanında, en çok harcama yapan topluluk haline geldi.

    2012 yılında Çinli turistlerin yabancı ülkelerde yaptığı tüketim harcamaları tutarı 102 milyar Amerikan Doları'na ulaştı. Rapora göre, Çinli turistlerin yabancı ülkelerde yaptığı harcamaların üçte biri, alışveriş kaynaklı. Alışveriş de lüks mallardan oluşuyor. Uzmanlar, ekonomilerinin büyümesi ve Çin parasının değerinin yükselmesiyle birlikte, Çin vatandaşları arasında yurtdışı gezi yapma talebinin arttığını, buna bağlı olarak yurtdışı tüketim harcamalarında da sürekli artış görüldüğünü belirtiyor. Ancak uzmanlar, Çinli turistlerin gezdikleri ülkenin kültürüne daha fazla önem vermesi gerektiğini savunuyor.

    Çin basınındaki haberlere göre, Çinli turistler yabancı ülkelere gittiğinde, o ülkelere özgü eşyalar alıyor. En çok lüks mallar ve makyaj ürünleri tercih ediliyor. Son yıllarda yabancı ülkelere gezi yapan Çin vatandaşların sayısında sürekli artış görüldü. Bu sayı, 2010 yılında ilk kez 50 milyonu aştı. Sonraki yıllarda ortalama yüzde 20'lik artış devam etti ve 2012 yılında 83 milyona ulaştı. Bununla birlikte, Çinli turistlerin yabancı ülkelerde yaptığı tüketim harcamaları da hızla arttı. Çinli turistlerin yabancı ülkelerde yaptığı harcama, 2010 yılında 54 milyar Amerikan Doları'na, 2012 yılında ise 102 milyar Amerikan Doları'na ulaştı.

    Çin Turizm Araştırma Merkezi'nden Araştırmacı Li Conguan, nüfus yoğunluğu, hızlı toplumsal ve ekonomik büyüme, Çin parasının değerinin sürekli yükselmesi ve malların yurtiçi ve yurtdışı fiyatları arasındaki büyük fark gibi unsurların, Çinli turistlerin yabancı ülkelerde yaptığı tüketim harcamalarında artışa neden olduğunu söyledi. Çinli araştırmacı, günümüzde bir Çinli turistin bir yılda yurtdışına yaptığı gezi sayısının ikiyi aştığını belirtiyor. Amerikalılar arasında bu sayı 7'yi, Japonlar arasında 9'u buluyor. Nüfus yoğunluğu ve yabancı ülkelerde harcama yapma konusunda nispeten yüksek talep, birçok ülkeye fırsat sağlıyor. Çok sayıda ülke, Çinli turist çekmek için vergi iadesi ve vergi muafiyeti gibi önlemler alıyor.

    Uzmanlar, Çinli turistlerin yurtdışı gezi sırasında alışveriş yapmaya ağırlık vermeye devam edeceklerini, ancak bu eğilimin yurtdışı gezi yapma sayısındaki artışla azalacağını ileri sürüyor. Uzmanlar, önümüzdeki dönemde Çinli turistlerin yabancı ülkelerin kültürlerini yakından tanımak için daha fazla zaman ayırmaları gerektiğini söylüyor. Çinliler, yurtdışı gezi konusunda hâlâ ilk aşamada bulunuyor. Uzmanlara göre, bir yabancı ülkede gezi yapmanın asıl amacının o ülkenin kültürünü tanımak olması gerektiği görüşünde. Turistler genel olarak bir yabancı ülkeye ilk gelişinde o ülkeye özgü mallar alıyor. Ancak, uzmanlara göre ikinci gelişinde, ülkenin kültürünü tanımalı; yerel halkla temas kurmalı ve yerel yemeklerin tadına bakmalı.

Pages

Subscribe to RSS - Turizm Haberleri