"Türkiye ile Yapılan Anlaşma Kenara İtilmiş Değil"

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, yasa dışı göç konusunu Avrupa Birliği (AB) Liderler Zirvesi'nde ayrıntılı olarak ele aldıklarını belirterek, "Türkiye ile varılan anlaşmanın uygulanması dahil, hiçbir şey bir kenara itilmiş değil." dedi.

Hollande, AB Dönem Başkanı Slovakya'nın ev sahipliğinde Bratislava'da gerçekleştirilen AB Liderler Zirvesi'nde, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Bratislava'daki zirvenin AB'nin gelecek aylardaki gündeminin belirlenmesi açısından önemli olduğuna işaret eden Hollande, İngiltere'nin AB dışına çıkma kararı sonrasında Almanya ve Fransa'nın zirvenin başarılı olması için büyük çaba sarf ettiğini belirtti.

Terörizmle savaş konusunda sorumlulukları olduğunu anlatan Hollande, "Güvenlik, sınırların korunmasından daha da önemlidir. Savunma iş birliği konusundaki Fransız-Alman önerisi bütün ortaklarımıza açıktır." dedi.

Yasa dışı göç konusunda da AB'nin üzerine düşen sorumluluklar olduğunu vurgulayan Hollande, "Sınır güvenliğini ve sahil güvenliği güçlendirmeliyiz. Yunanistan, Bulgaristan ve İtalya gibi ülkelere destek olmalıyız." diye konuştu.

Yasa dışı göç konusunda Yunanistan, Bulgaristan ve İtalya gibi ülkeleri dinlediklerini ve konuyu ayrıntılarıyla ele aldıklarını aktaran Hollande, "Türkiye ile varılan anlaşmanın uygulanması dahil, hiçbir şey bir kenara itilmiş değil." ifadesini kullandı.

Kriz ve savaşların yasa dışı göçü tetiklediğine de işaret eden Hollande, bu nedenle AB'nin çatışmalara barışçıl çözüm bulunması konusunda çaba sarf ettiğini bildirdi.

Add new comment

Filtered HTML

  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Allowed HTML tags: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Lines and paragraphs break automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.