Nuların arkadaşlık içkisi

Nular, içki içmeyi çok severler ve mısır, süpürge darısı gibi hubabattan "Gudu" ve "Zhu" adlı içkileri yaparlar. Bu içkiler, bambu sepetinde bekletilerek mayalandıktan sonra şarap mayası haline gelir ve bir kapta saklanır. On küsur gün sonra tamamlanmış içki, içine su, bal veya tatlandırıcı katılarak birkaç dakika bekletildikten sonra servis yapılabilir. Biraz tatlı ve güzel kokulu olan bu içki, Nuların sağlığa yararlı güzel bir içeceğidir.

Nular evlerine gelen misafirlere içki ikram ederler. Evsahibi bir yandan misafirlerle sohbet eder, diğer yandan içki içer. Kadın olsun erkek olsun, yediden yetmişe kadar, samimi arkadaşlarıyla önemli günlerde bir araya geldikleri zaman, "Arkadaşlık içkisi" içerler. Karşı karşıya oturan iki kişi, yanak yanağa, ellerinden biriyle karşısındakini omuzdan tutarak diğer eliyle de kaseyi tutarak, aynı anda tamamını içer. Bu samimi hava içinde içki içmeye alışkın olanlar olsun, daha önce bir damla bile içmeyenler olsun herkes içmek zorunda kalır. Nulara göre bu "Arkadaşlık içkisini" içenler, Nu ailesinin hakiki ve samimi dostları sayılabilir.

Çiçek günü

Nular, Çin ay takvimine göre yılın 3'üncü aynın 15'inci günü geleneksel halk bayramı olan "Çiçek Günü"nü kutlarlar. Bu gün peri günü olarak ta adlandırılır.

Bu gün Nular, bayram kıyafetleriyle yanlarında kurbanlık, piknik ve çiçek taşıyıp, köye yakın olan bir mağaraya giderek, kalpteki "Arong" adlı kahramana, yani "peri"ye ibadet eder. Nular ibadetten sonra, çeşitli eğlence faaliyetlerini de düzenlerler. Bir yandan yemek yerler, diğer yandan da şarkı söyleyerek dans ederler.

"Çiçek Günü" ile ilgili rivayete göre, eski zamanlarda Nu köyünde "Arong" adlı çalışkan, zeki ve peri kadar güzel bir kız yaşamış. Kız bütün zorluklara rağmen, Gaoligong Dağı'nı yararak su yolu açmış. Böylece yılın dört mevsimine kuraklığın hüküm sürdüğü Nu köyündeki araziler sulanmış, nehrin iki yakasındaki kayalıklar verimli toprak haline gelmiş, çıplak dağlar ise yeşillenmiş. Ancak kız, ay takvimine göre yılın 3'üncü aynın 15'inci günü, iğrenç kabile reisi tarafından Gaoligong Dağı'ndaki mağarada ateşe verilip öldürülmüş. Dolayısıyla Nu milliyetinden halk "Arong"u anmak için bu günü çiçek günü olarak belirleyerek, kıza olan saygı ve sevgilerini ifade ederler.

Add new comment

Filtered HTML

  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Allowed HTML tags: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Lines and paragraphs break automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.