İpek Yolu'nun önemli durakları (II): Lanzhou ve Wuwei

 

Gansu eyaletinin merkezi Lanzhou

Sarı Nehir, Çin ulusunun "ana nehri" olarak kabul edilir. Çin kültürünün beşiklerinden biri olan Sarı Nehir'in yukarı kesiminde bulunan Lanzhou, Gansu eyaletinin merkezidir. Kent, eski zamanlarda tarihî İpek Yolu'ndaki önemli bir duraktı. Bu tarihî şehir, bugün de Sarı Nehir kültürü ile İpek Yolu kültürünün izlerini taşır.

Sarı Nehir, kuzey ve güneyi dağlarla çevrili Lanzhou şehrini ortadan ikiye böler. Özgün coğrafyası ve ikliminin yanında, bol güneş görmesi nedeniyle Lanzhou bir meyve kentidir. Özellikle, temmuz ve ağustos aylarında bölgede yetişen kavun ve armutların tadına doyum olmaz.

Lanzhou'ya ün kazandıran, yalnızca güzel manzaraları ve tatlı meyveleri değildir. Sarı Nehir, "Okuyucu" dergisi ve dana etli makarna da kente ait "markalar"dır.

Lanzhou'nun ortasından geçen Sarı Nehir, şehrin ana damarı ve simgesidir. Sarı Nehir kültürünün başlıca sembollerinden biri olan deri kayıklar, su çarkları ve demir köprüler, Lanzhou sakinlerinin günlük yaşamında önemli rol oynamıştır.

Lanzhou kentinin kuzeyinde bulunan Baita (Beyaz Pagoda) Parkı kentin simgesi olarak görülmektedir. Park, ismini burada yer alan bir "Beyaz Pagoda"dan almıştır. Yuan Hanedanı döneminde bir Tibetli rahibi anmak için kurulan pagoda, sonradan yıkılmış ve Ming Hanedanı döneminde tekrar inşa edilmiştir. 17 metre yüksekliğindeki pagodanın civarında, içinde Buda heykellerini barındıran tapınaklar yer alır. Parktaki tepeye çıkarak kentin görünümü kuş bakışı izleyebilirsiniz. Beyaz Pagoda, Sarı Nehir'in üzerinden geçen demir köprüyle birlikte muhteşem bir tablo oluşturur.

Lanzhou'nun eşsiz yemekleri, bugün ülkenin her köşesinde rağbet görmektedir. Kente 2010 yılında Çin Mutfak Derneği tarafından "Lamian (bir tür makarna) memleketi" adı verilmiştir.

Tarihi 120 yıl öncesine dayanan "Lamian"i dana etli makarna olarak tanımlayabiliriz. Sade çorbası, güzel kokulu eti ve ipince makarna hamurunun buluşmasının doğurduğu lezzetiyle ünlü "Lamian", sadece lezzeti değil, görüntüsüyle de herkesi büyüler: Beyaz turp, kırmızı biber, yeşil maydanoz ve sarı makarna hamurunun bir arada yer aldığı lamian, benzersiz görünümüyle yerli ve yabancı turistlerin gözdesidir.

Hamur işlerinin yanı sıra, kuzu ve dana etli yemekler de yerel halk tarafından çok beğenilir. Kentin diğer meşhur tatları arasında, kuzu yemeği ve acılı kuzu toynağı yer alır.

Tang Hanedanı döneminde İpek Yolu üzerindeki ekonomik ve kültürel temasların, özellikle de Dunhuang'daki duvar resimleri yapımıyla ilgili hikâyelerin konu edildiği "Çiçeklerle Bezeli İpek Yolu" adlı gösteri, yaklaşık 20 ülke ve bölgede sahnelendi.

İlk kez 1979 yılında sahneye konan eserin, ülkedeki etnik dansların ulaştığı en yüksek seviyeyi temsil ettiği belirtilir.

Çin Şarabının Memleketi Wuwei

30 ile 40 kuzey enlemleri arasında yer alan bölgeler, üzüm yetiştiriciliğine uygun hava koşullarına sahiptir. Wuwei de bu bölgelerden biridir. Xinjiang'dan getirilen üzümler, İpek Yolu üzerinden Wuwei'ye getirilmiş, burada yetiştirilmeye başlanmıştır. Bu üzümler daha sonra şarap yapımında kullanılmıştır. Şu an Wuwei'de üretilen Mogao ve Huangtai markalı şaraplar hem yurtiçinde hem de yurtdışında ün kazanmıştır.

Wuwei kenti, zengin turistik kaynaklara sahiptir. Çin turizminin simgesi olarak kabul edilen "Matafeiyan" adlı bronz at, buradaki Leitai parkında keşfedilmiştir. 1969 yılında parkın bulunduğu yerde Doğu Han Hanedanı dönemindeki (25–220 yılları) bir mezar köylüler tarafından keşfedilmiştir. Mezardan bronz at dâhil olmak üzere çok sayıda değerli kalıntı çıkarılmıştır.

Kentin 50 kilometre güneyinde Tianti Dağı bulunmaktadır. İsmi "Göğe Merdiven" anlamına gelen Tianti Dağı'nda yer alan yaklaşık 17 mağarada, bin 580 yıllık geçmişe sahip Buda heykelleri ve duvar resimleri vardır. Bu eserler, Çin'deki en erken mağara sanatı örnekleri olarak kabul edilir ve Çin'de Budizm tarihinde önemli rol oynamaktadır.

Wuwei kentinde bin 600 yıllık geçmişe sahip Luoshi Tapınağı ile Gansu eyaletindeki en büyük Tibet Budizmi tapınağı olan Beyaz Pagoda Tapınağı bulunmaktadır.

Kente gelen turistler, burada yaşayan Yugu etnik grubunun örf ve adetlerine de tanıklık etmektedir.

Add new comment

Filtered HTML

  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Allowed HTML tags: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Lines and paragraphs break automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.