İpek Yolu'nun Gansu eyaletindeki önemli durakları

Çin'in kuzeybatısında bulunan Gansu eyaletindeki Jiayu Geçidi ile Zhangye, Wuwei, Tianshui ve Dunhuang kentleri tarihî İpek Yolu üzerindeki önemli duraklardı.

Çin Seddi'nin batıdaki başlangıç noktası: Jiayu Geçidi

Gansu eyaletinin kuzeybatısında bulunan Jiayu Geçidi, eski İpek Yolu üzerindeki önemli bir ulaşım merkezi ve Ming Hanedanı döneminde Çin Seddi'nin batıdaki başlangıç noktasıydı.

Jiayu Geçidi, şu an İpek Yolu ve Çin Seddi'ne özgü kültürel nitelikleri bir araya getiren tarihî bir mekân olarak görülüyor. Geçidin inşasına, Ming Hanedanı İmparatoru Hongwu döneminde (1372) başlanmıştır. İnşaat, 168 yıl sürmüş ve 1540 yılında tamamlanmıştır.

33,5 bin metrekarelik alanı kapsayan Jiayu Geçidi, hem saldırı hem de savunma açısından önemli işlevlere sahiptir. Surlar, platformlar, hendekler ve gözetleme kuleleri, geçidi kritik bir askerî savunma noktası hâline getirmiştir.

Jiayu Geçidi'nin 8 kilometre kuzeyinde "Asılı Çin Seddi" (The Hanging Great Wall) bulunmaktadır. 1539 yılında askerî yetkili Li Han, Jiayu Geçidi'nin savunma gücünü artırmak amacıyla 15 kilometre boyunca uzanan bir sur inşa ettirmiştir. Çin Seddi'nin bu kısmı, dik bir yokuş üzerinde inşa edildiğinden, uzaktan bakıldığında "asılı duruyor" gibi gözükmektedir. Buraya "Asılı Çin Seddi" ismi verilmiştir.

Jiayu kentinin 20 kilometre kuzeydoğusunda Wei ve Jin hanedanları döneminden kalma mezarlar de yer almakta ve mezarlardaki duvar resimleri çok iyi bir şekilde korunmaktadır. Burası, "dünyanın en büyük yeraltı galerisi" olarak da adlandırılmaktadır.

Eşsiz Danxia arazi şekilleriyle Zhangye

Gansu eyaletinin kuzeybatısında bulunan Zhangye kenti, bereketli topraklarıyla eyaletin tahıl deposu olarak da adlandırılır.

Zhangye Jeolojik Parkı, kırmızı renkli kumtaşlarıyla benzersiz yüzey görünümleri ortaya koymaktadır. 10 kilometrelik alanı kapsayan parkın rengârenk görüntüsü, vadi ve tepeleri bir masal dünyasına dönüştürmektedir.

Danxia adı verilen özgün arazi şekli günümüzde koruma altına alınmıştır. Jeopark olarak ilan edilen alan, aynı zamanda Dünya Mirası olarak kabul edilmektedir.

Zhangye kentinin güneybatısında Dafo (Büyük Buda) Tapınağı yer almaktadır. Tapınak, aynı zamanda "Wofo Tapınağı", yani Uyuyan Buda Tapınağı olarak da bilinir. Çünkü Çin'de kapalı bir mekânda bulunan en büyük uyuyan veya diğer bir deyişle "yatar vaziyetteki" Buda heykeli buradadır.

İpek Yolu üzerindeki önemli bir tarihî binalar topluluğu olarak Dafo turistik bölgesi, Zhangye kentinin simgesi hâline gelmiştir.

Bölgede Batı Xia Hanedanı döneminde kurulan Dafo Tapınağı, Sui Hanedanı döneminden kalma Wanshou Kulesi, Ming Hanedanı döneminden kalma Qianfo (Bin Buda) Kulesi, Davul Kulesi ve Çan Kulesi turistlerin ziyaretine açıktır.

Kutsal bir Budist tapınağı olarak görülen Dafo Tapınağı, Budizm kültürünü öğrenmek isteyen yabancı turistler için eşsiz bir fırsat sunmaktadır.

Dünyanın en eski harası

Zhangye kentine bağlı Shandan ilçesinin 55 kilometre güneyindeki Qilian dağlık bölgesinde Shandan Harası bulunmaktadır. Dünyanın en eski harası olarak bilinen Shandan, genişlik açısından Asya'nın en büyüğü, dünyanın da ikinci büyüğü konumundadır.

Düz ve zengin otlara sahip hara, at yetiştiriciliği için ideal bir mekândır. Burada at yetiştiriciliğinin geçmişi üç bin yıl öncesine dayanır.

Bölgede yetiştirilen atlar, güçlü, hızlı ve dayanıklılığıyla bilindiğinden, Batı Han dönemine kadar farklı hanedanlardan imparatorlar, atlarını burada yetiştirmeyi tercih etmiştir.

Günümüzde burayı ziyaret eden turistler, yazın yemyeşil, kışın ise renkli otlak manzaralarına hayran kalmaktadır.

Turistler, burada at binebilir, at yarışına ve benzer eğlence programlarına katılabilir. Harada, ayrıca "The Herdsman" (Sığır Çobanı) dâhil olmak üzere 30'dan fazla film çekilmiştir.

Add new comment

Filtered HTML

  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Allowed HTML tags: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Lines and paragraphs break automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.