Çin'in "İhtiyar Delikanlıları" Baharı Danslarla Karşılıyor

Çin'de baharın gelmesiyle birlikte yaşlılar park ve bahçelerde sergiledikleri danslar ve verdikleri mini konserlerle renkli görüntüler oluşturuyor.

Başkent Pekin'de bulunan Cennet Tapınağı'nda özellikle yaşlılar yaptıkları toplu ya da bireysel danslar ile verdikleri konserlerle bahara merhaba dedi.

Çin'de yaşlıların dört mevsim her köşebaşında spor yapması olağan bir hareket olarak karşılanıyor. Çin'in "ihtiyar delikanlıları" bahar ve yaz aylarında özellikle geniş alanlarda müzik eşliğinde geleneksel Çin ve modern dansları kendilerine has üsluplarla sergiliyor.

İhtiyar delikanlılardan bazıları mini orkestra eşliğinde Çin operaları seslendirirken, genelde birçok yaşlı sokaklarda saatlerce vals ve tango gibi modern dans gösterileri yapıyor.

Yaşları genelde 70'in üzerinde olan yaşlılar, bunu bir spor olarak yapıyor ancak zaman içinde daha da profesyonelleşerek hep birlikte toplu kareografiler sergiliyor.

Yaşlılar bu geleneğin eskiden beri olduğunu belirtiliyor ve değişenin sadece müzik türleri olduğunu kaydediyor.

İnsanların da büyük ilgi göstermesiyle haftasonu büyük seyirci kitlelerine "mini konser ve gösteriler" sergileyen yaşlılar, kendi üsluplarında yaptıkları dans ve verdikleri resitallerle renkli görüntüler oluşturuyor.

Kaynak: AA

Add new comment

Filtered HTML

  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Allowed HTML tags: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Lines and paragraphs break automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.