Moğolların temel içeceği süt içkisi

Xinjiang'a gidenler, Moğolların süt içkisine hayran kalır. Süt içkisi; İli, Böltala, Bayıngol ve Hopkoser'de yaşayan Moğolların geleneksel içkisidir. Düğünlerde, kutlamalarda, misafirliğe gidildiğinde sunulan en iyi ikram ve hediyedir. Ölüler bile, yanına süt içkisi koyularak gömülür.

Xinjiang'da yaşayan Moğolların, evine gelen herkese süt içkisi ikram etmesi misafirperverliklerinin bir göstergesidir. Bu ikram, misafir karşılamaya özgü şarkılarla başlar. Şarkı sözleri, misafirlerin kimliğine göre değişir. Önce ev sahibi içkiden bir yudum alarak içkinin temiz olduğunu ve misafirle kurduğu duygu bağını ifade eder. Daha sonra da misafir ev sahibine süt içkisi ikramında bulunarak, gördüğü misafirperverlik için teşekkür eder. Ancak misafirin sunduğu içki kâsesinden yalnızca ev sahibi değil, sofrada bulunan herkes birer yudum içer.

Moğolların süt içkisinin alkol oranı genellikle %30’u geçmez. İçki, taze sütten değil, yoğurt veya beyaz peynir gibi ürünlerin yapımından kalan yağı alınmış sütlü suyla yapılır. Sütlü su, tahta fıçı veya deri torbada uygun sıcaklıktaki bir ortamda bekletilir. Ara sıra da karıştırılır. Böylece yeteri kadar mayalanmış olur. Ardından büyük kazanda kaynatılır ve süt içkisi elde edilir.

Süt içkisi, deve veya sığır derisinden yapılan torbalarda saklanır. Torbaların hacimleri, 1 kilodan 56 kiloya kadar değişir. İnce işçilikle yapılan bu içki torbaları, başlı başına birer el sanatıdır. Bu torbalara konulan içki uzun süre bozulmaz ve tadı kaçmaz. Ayrıca bu torbalar, şişe gibi kırılmadığı için at sırtında taşınması da çok kolaydır. Üstelik süt torbalarının kullanım ömürleri 70 - 80 yılı bulur.

Add new comment

Filtered HTML

  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Allowed HTML tags: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Lines and paragraphs break automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.