Marmaris'e Çinlilerin ilgisi artıyor

Çin'in Jinan kenti ile kardeş şehir olan Marmaris'e, son yıllarda Çinlilerin ilgisi artıyor. 

Marmaris Belediyesi ile Çin'in üçüncü büyük eyaleti olan Shandong’un Jinan kenti arasında 3 yıl önce kardeş şehir anlaşması yapılmasının ardından Çinli yöneticiler, Marmaris'i sık sık ziyaret ederek kültür ve turizm alanlarında işbirliği yapmak için girişimlerde bulunuyor.

İlçeyi son olarak Jinan'ın gençlik delegasyonu ziyaret etti. Aralarında Jinan Gençlik Federasyonu Başkanı, Gençlik ve Çocuk Sarayı Müdürü ve Jinan Televizyonu temsilcisinin de bulunduğu heyet, Marmaris'te yetkililerle görüştü. Çinli heyeti, iki ülkenin gençleri arasında bağ kurulmasını amaçladıklarını kaydetti.

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün 23 Nisan'ı çocuklara, 19 Mayıs'ı ise gençlere armağan ettiğine işaret eden yerel yetkililer, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı'nda Jinan'dan gelecek çocuk ve gençleri ilçelerinde ağırlamak istediklerini belirtti.  

Çin heyetei Jinan'da çok sayıda genç girişimci olduğunu ifade ederek, "Onlardan bir heyet oluşturarak Marmaris'teki genç iş adamı ve iş kadınları ile görüştürerek karşılıklı işbirliğini sağlamak istediklerini dile getirdi. Çin tarafı Gerek turizm gerekse farklı iş kollarından temsilcileri buluşturarak iki ülke arasında yakınlaştırmayı hedeflediklerini vurguladı.

 

Add new comment

Filtered HTML

  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Allowed HTML tags: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Lines and paragraphs break automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.