Çin'den dış yatırımlar "füze hızıyla" artıyor

Çin'in Rusya'ya yaptığı yatırımlar, deyim yerindeyse "füze hızıyla" artıyor: 2013 yılında artış yüzde 518,2.

Çin şirketlerinin ABD'ye yaptığı yatırımlardaki artış hızı, Rusya'nın çok gerisinde olmakla birlikte, azımsanacak gibi değil: 2013 yılında yüzde 125!

Rus petrol şirketi Rosneft ile Çin Ulusal Petrol Şirketi, Ekim ayında bir ortaklık anlaşması yaptıklarını açıklamışlardı. İki şirket, anlaşmayla ilgili bir değer belirtmediler ama Doğu Sibirya ve Uzak Doğu'da petrol rezervlerini ortaklaşa geliştireceklerini bildirdiler.

Bir Çin şirketinin ABD'de yaptığı en büyük satın alma girişimine Eylül ayında yeşil ışık yakıldı. Çinli şirket Shuanghui Uluslararası Holding, ABD'nin dev şirketi Smithfield Foods için 7 milyar 100 milyon dolar teklif etmişti.

Çin'in dışarda doğal kaynaklara yatırım yaptığı hep konuşulur. Son on yıl boyunca Çin şirketleri Afrika, Latin Amerika ve Avustralya'da pek çok doğal kaynak işletmesini edindi. Bu süreç, geçen yıl da devam etti. Çin Ulusal Offshore Petrol şirketi, Uganda'nın Albert gölü kıyılarında petrol arama hakkının yüzde 33 hissesini 1 milyar 400 milyon dolara satın aldı.

Çin merkezli yatırım fonu A Capital'in açıkladığı rakamlara göre Çin'in doğrudan dış yatırımlarının bileşimi de değişiyor. Geçen yılın ilk dokuz ayında Çin'in doğal kaynaklara yaptığı doğrudan dış yatırımlar yüzde 7,7 artarken, sanayi ve hizmetlerde yaptığı doğrudan dış yatırımlar yüzde 46 arttı. 2012 yılının aynı döneminde 22 milyar dolar olan doğal kaynak yatırımları, 2013'te 23 milyar 700 milyon dolara yükseldi. Doğrudan dış sanayi ve hizmet yatırımları ise 12 milyar 600 milyon dolardan 17 milyar 900 milyar dolara yükseldi.

Beijing ve Brüksel'de ofisleri bulunan A Capital'in kurucusu ve müdürü Andre Loeskrug-Pietri, kaynaklara yapılan yatırımların artık büyük bir hikaye olmadığı ve asıl ilginç olanın Çin'in sanayi ve hizmetler alanındaki doğrudan dış yatırımları olduğu görüşünde.

Loesekrug-Pietri'nin firmasının, Çin'in doğrudan dış yatırım büyümesine ilişkin raporuna gore, Çin ekonomisi on yılda 2,5 kat daha küreselleşti.

Great China şirketi ile Uluslararası Yönetim Danışmanlığı şirketi AT Kearney'in yönetici ortağı, Johnson Chng, Çin'in doğrudan dış yatırım yükseliş eğrisinin çok etkileyici olduğunu düşünüyor. Johnson Chng, bu değişimin sadece özel işletmelerde değil, devlete ait işletmelerde de yaşandığına işaret ediyor.

Johnson Chng, "Çinli şirketlerin hangi coğrafi konumda, hangi hedefleri gerçekleştireceklerini bildiklerini ve oraya odaklandıklarını söylüyor.

Johnson Chng Çinli işletmelerin Hassas teknoloji için Almanya'ya, lüks moda için Fransa ve İtalya'ya ve yüksek teknoloji için ABD'ye gittiklerini belirtiyor.

Hong Kong merkezli özel sermaye şirketi China High Growth'un (CHG) Başkanı ve Hong Kong Yasama Konseyi'nin eski üyesi Paul M Cheng, Çinli şirketlerin Avrupa ve ABD'deki varlık değerlemesinde, mali krizin bir sonucu olarak yaşanan fiyat düşüşlerinden yararlandığını söylüyor. Paul M Cheng şunları söyledi:

"Önümüzdeki beş ila 10 yıl içinde çok daha fazla yatırım göreceğiz. Bu Çinli şirketler için araştırma ve geliştirme çalışmalarını, teknolojilerini geliştirmek için bir fırsat. Ayrıca, markalar yaratabilirler. Küresel ölçekte çok az Çin markası var."

 

Add new comment

Filtered HTML

  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Allowed HTML tags: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Lines and paragraphs break automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.