Nanjing mutfağı ördekle meşhur

Tıpkı Beijing gibi, Çin’in önceki başkenti Nanjing’de ördeğiyle meşhur…

Kentin her yerinde kolayca bulunabilen ördek, birçok farklı biçimde sunulur. Nanjing mutfağı; bu harika kümes hayvanlarının dışında, Çin’in en iyi dumplinglerini de bünyesinde barındırır. Ayrıca kentin Konfüçyüs Tapınağı yakın bir bölgeye ait olan bu ilgi çekici küçük atıştırmalıklar, Nanjing mutfağının vazgeçilmezidir.

Nanjing mutfağı, ilin en büyük komşusu olan Shanghai’ı gölgede bırakır. Bununla birlikte, Çin mutfağını oluşturan sekiz bölgesel mutfaktan biri olan Jiangsu mutfağının bir bölümüdür. Ancak bu ikisi, farklı mutfak geleneklerine sahiptir. Nanjing mutfağı, Jiangsu mutfağının doğal pişirme stillerinden türemiştir.  Daha kapsamlı olanı Huaiyang mutfağı olarak adlandırılır.

Jiangsu mutfağı ve Huaiyang stili genel olarak çok acı ve baharatlı değildir. Mutfağın temel özelliği; malzemelerin, mevsime göre dikkatlice seçilmesidir. Bu bölgeden geçen meşhur nehir Yangtze, seçilen malzeme çeşidine etki eder. Balık da mutfağın önemli bir bölümünü oluşturur.  Huaiyang stili, yemeklerin ana malzemesi üzerine temellenir. Malzemelerin doğranması, yemeğin tadı ve pişirilme yöntemi adına büyük önem taşır. Birçok ziyaretçi, Huaiyang mutfağında yer alan lezzetli dumpling ve buharda pişirilen büyük hamurdan keyif alır.

Nanjing mutfağı, Huaiyan mutfağının bir parçasıdır. Bu mutfağa ait yemeklerin tadı oldukça baskındır. Başka hiç bir yerde bulunmayan kendine has spesiyalleri vardır. En bilinen yemeği, tabi ki tuzlanmış fırın ördektir. Yanshui ya, bu yemeğin Çince ismidir. Tuzlanmış bütün ördek, Nanjing’deki her dükkânda, asılı biçimde satılır. Bu haliyle çok da çekici gelmeyebilir. Ancak tadı bu kötü görüntüyü telafi eder. Nanjing’in diğer ördek spesiyali olan pirzola buğulama, özellikle Hong Kong ve Güneydoğu Asya’da ün kazanmıştır.

Nanjing’de, jinling atıştırmalıkları olarak adlandırılan küçük yerel yiyecekleri mutlaka denemelisiniz. Jinling, şehrin en eski bölümü olan Konfüçyüs Tapınağı bölgesine aittir. Burası, Nanjing mutfağının merkezidir. Bu küçük atıştırmalıkların kolayca bulunabileceği restoranlar Dashiba Food sokağında toplanmıştır. Restoranların set menüleri 14 farklı yemekten oluşur. Yoğun kıvamlı olan ördek kanı da yerel lezzetlerden biridir. Tofu gibi kokar.

Batılı ziyaretçiler tarafından bilinen yemekler; farklı biçimlerde sunulan dumpling, tofu ve ördek yemekleridir. Ancak bu küçük atıştırmalıkların boyutu sizi yanıltmasın, çünkü yemekten sonra gelen hesap, Batı standartlarına göre hiç de az değil. 

Modern Nanjingliler, büyük ve son derece popüler restoranlarda yemek yer. Restoran tezgâhlarındaki sayısız yemekler, geniş Nanjing mutfağını oluşturur. Buradan istediğinizi seçerek masanıza alabilirsiniz. Deniz ürünleri, kızarmış hamur işleri, pancakeler, sebzeler, farklı biçimlerde kırmızı etler, tatlı kekler ve çorbalar… Bu mutfak cennetinde her şey var. Ancak masanın tacı olan ana malzeme, tuzlanmış, buğulanmış ya da çorba formunda pişirilen ördektir. Nanjing mutfağında, içinde ördek olmayan hiçbir yemek yoktur.  

Çevirmen: Dilek Özfidan

Add new comment

Filtered HTML

  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Allowed HTML tags: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Lines and paragraphs break automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.