Tarihi Tibet kasabası yeniden inşa edilecek

Çin'in güneybatısındaki Yunnan eyaletine bağlı tarihi Tibet kenti Dukezong'un yeniden yapılanma çalışması başlatıldı. 1.2 milyar yuana (yaklaşık 200 milyon dolar) mal olan proje ile Dukezong 3 yıl içinde yeniden ayakta olacak.

Dukezong kenti, geçen Ocak ayında çıkan yangında kül oldu. 1300 yıllık tarihi olan ve Tibet dilinde ''Ay'ın kenti'' anlamına gelen Dukezong'daki yangında 300'e yakın ev yok oldu.

Çin'in en çok turist çeken yerlerinden biri ve parke döşeli sokaklarıyla ünlü Dukezong, Shangri-La ilçesinin merkezi. İlçenin eski adı Zhongdian idi. Zhongdian, 2001 yılında adını, İngiliz yazar James Histon'un ''Lost Horizon''(Kayıp Ufuklar) kitabında yer alan Himalayalar'daki hayali toprakların adı olan Shangri-La olarak değiştirdi.

Yeniden yapılanma projesi kapsamında yangında yerle bir olan evlerin inşası bu yıl içinde bitirilecek, yol yapımı dahil diğer çalışmalar 3 yıl içinde tamamlanacak. Yeniden yapılanma çalışması tarih, Tibet kültürü, örf ve adetlerine saygı doğrultusunda yürütülecek. Tarihi kentin eski hali korunacak. Ekolojik çevrenin korunması için ahşap yerine taş ve benzeri malzemeler kullanılacak.

Cluade Monet'in tabloları Shanghai'da büyük yankı uyandırdı

Çin'in ana kesiminde ilk kez düzenlenen Cluade Monet eserleri sergisi büyük yankı uyandırdı. Monet'in Lotus Pond Posteri adlı eserini kendi gözüyle bir görmek için, ziyaretçiler 3 saat beklekmekten yakınmadı.

Ziyaretçilerin gösterdiği ilgi organizasyon şirketinin beklentisini aştı. Geçen haftasonu Shanghai'dai K11 adlı alışveriş merkezinde düzenlenen sergi, girişte oluşan uzun kuyruktan dolayı 15 dakika erken açıldı. İlk günün ziyaretçi sayısı 3 bin 500'i buldu.

İzlenimciliğin ünlü üstadı Claude Monet sergisi diğer uluslararası sanat sergisinden farklılık gösterdi: sergi devlet güzel sanatlar müzesinde değil, bir alışveriş merkezinin -3. katında, özel bir şirket tarafından organize edildi.

Devlet müzesinin ücretsiz olmasından farklı olarak, sergi ücretli. Bileti 100 yuan, yaklaşık 16.5 dolar. Nisbeten pahalı görünen bu sergi izlemeye değer mi? Bakalım. Sergide Lotus Pond Posteri, Bayan J.M.Lecadre Bahçede, Şemsiyeli Kadın dahil, Claude Monet'in 40 eseri toplu şekilde sergileniyor. Sergi boyutu ve eser sayısı bakımından bir ilk oluşturuldu. Ayrıca Pierre Auguste Renoir dahil izlenimciliğin temsilcilerinin eserlerinin birlikte sergilenmesi sanat severleri heyecanlandırdı. Serginin sigorta kapsamı 600 milyon Avroya ulaştı.

Xie Dingwei adlı bir ziyaretçi, ''100 yuanla 55 eseri izleyebilirsiniz. Yani 2 yuandan az bir masrafla bir şaheserin önünde uzun zaman durabilirsiniz ve inceleme yapabilirsiniz. Buna değer mi değil mi? Siz söyleyin.'' diye konuştu. Xie'ye göre, 100 yuanla bir filmi veya 10 bin yuanla bir konser izlemekle kıyaslandığında, 100 yuanla bir sanat sergisini izlemek daha değerli. Fransa'da bile böyle zengin bir sergi bulunmayabilir.

Ücretli olmasına rağmen, sergi vatandaşların sanat şaheserlerine olan heyecanını bastıramadı. Serginin organizasyon tarafı ziyaretçi sayısını sınırlamak zorunda kaldı. Bu, bilet bulamayan bazı ziyaretçileri kara borsaya yönlendirdi.

Add new comment

Filtered HTML

  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Allowed HTML tags: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Lines and paragraphs break automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.