Luoyang'da tarihi mezardan Bizans parası çıkarıldı

2013 yılında Luoyang kentinde keşfedilen, Kuzey Wei (386-557) Hanedanlığı'na ait mezarın, bir imparatora ait olduğu düşünülüyor.

Henan eyaletinde sürdürülen 5 arkeolojik keşfin sonuçları kısa süre önce açıklandı. Bu 5 keşiften biri olan söz konusu mezar içinde bulunan ve Bizans İmparatoru Anastasius dönemine ait olan altın para arkeologların dikkatini çekiyor.

Luoyang Tarihi Eserler ve Arkeoloji Enstitüsü'nden Prof. Liu Bing, mezarın birçok kez yasa dışı şekilde kabaca kazılması nedeniyle, geçen yıl çıkarılan parçaların dağınık ve bozulmuş olduğunu, şekli tespit edilebilen eşya sayısının 120'yi bulduğunu belirtti. 2 porselen dahil olmak üzere bazı parçalar arasında yer alan Anastasius altın parası en dikkat çekici keşif oldu.

Liu Bing, 60 metre uzunluğundaki mezarın Kuzey Wei Hanedanlığı imparatorlarından Yuangong'a ait olduğunu tahmin ettiklerini söyledi. Anastasius altın parasının ise İpek Yolu üzerinden Türkiye'den getirildiğini ve hala çok parlak olduğunu dile getirdi. Prof. Liu Bing, Anastasius altın parasının Çin'in orta kesimi ile Batı Bölgeleri arasındaki yoğun temasın bir yansıması olduğunu vurguladı.

Mezarla ilgili araştırmalar sürüyor.

 

Kaynak: CRI

Add new comment

Filtered HTML

  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Allowed HTML tags: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Lines and paragraphs break automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.