Çince öğrenenlerin sayısı 100 milyonu geçti

Çince öğrenenlerin sayısı 100 milyonu geçtiDünyanın 443. Konfüçyus Enstitüsü Afrika ülkesi Angola'da kurulacak, enstitünün kuruluşuna Çinli bir şirket de katılacak.

Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı Daimi Komitesi üyesi, Çinceyi dünyada yaygınlaştırma kuruluşu Hanban'ın Başkanı ve Konfüçyus Enstitüleri Merkezi Genel Sekreteri Xu Lin, kısa süre önce Beijing'de ÇHSDK Daimi Komitesi'nin yıllık toplantısına katıldı. Xu Lin basına verdiği demeçte, ''Çince çılgınlığı'' dünyada sürerken, dünyada Çince öğrenenlerin sayısı 100 milyonu aştığını belirtti.

Angola'daki dahil dünyanın 120'den fazla ülke ve bölgesinde 443 Konfüçyus Enstitüsü bulunacak. Bu, Çince'nin yaygınlaştırılması için olanaklar sağlıyor ve büyük avantajlarıyla dünyaya gerçek Çin'i gösteriyor. İlk kez Çinli bir şirketin Konfüçyus Enstitüsü'nün kuruluşuna katılması ise, enstitülerin gelişmesine yeni bir güç kattı.

CITIC İnşaat Limited Şirketi 2007 yılında Angola piyasasına girdi, şimdiye kadar 10 milyar ABD Doları'nı aşan sözleşme imzaladı, yerel halka 15 bin kişilik istihdam olanağı sağlandı. Şirket, Konfüçyus Enstitüsü'nün kuruluşunun yanı sıra, kurs açma çalışmalarına da katılacak.

 

Kaynak: CRI

Add new comment

Filtered HTML

  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Allowed HTML tags: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Lines and paragraphs break automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.