Shanghai Mutfağı

Çin’in Shanghai bölgesinde birçok nehir vardır. Doğal olarak bölgesel mutfağın büyük bir parçası da balıktır. Ayrıca bu mutfak, soya sosunun, pirinç şarabının ve pirinç sirkesinin yaratıcılıkla kullanımıyla karakterize edilmiştir. Buna rağmen en iyi pirinç şarapları Shanghai’ya değil, Shaoxing (şaoşin)’in bir şehrine aittir. En iyi pirinç sirkeleri de Zhejiang(zıcian)’da üretilir.

Shanghai, Çin’in en büyük ekonomisine sahip şehridir. Hala dünya fuarlarına ev sahipliği yapar. Çin’i ziyaret eden turist ve işadamları mutlaka tekrar Çin’e gelir. Bu da bize Sahnghai’ın inanılmaz çeşitli ve zengin mutfağı olduğunu kanıtlar.

Bu yörede insanlar yemekleri yavaş yavaş pişirir. Bu tekniğe de “kırmızı pişirme” denir. Bu terim, basitçe farklı iki pişirme tekniğini tanımlamak için kullanılır. Bu tekniklerden birinde yemeğin pişmesi 20 dakika sürerken, diğerinde saatler alır. “Kırmızı pişirme” tekniği adını yemeğin renginden alır.

Çin pirinç şarabı, “kırmızı pişirme” tekniğinde sıklıkla kullanılan bir malzemedir. Zhejiang (zıcian) ilinin Shaoxing (şaoşin) bölgesinden gelen şaraplar gerçekten çok iyidir. Bu şaraplar pirinçten yapılır. Çin’de, tatlı üzüm ve diğer meyvelerin fermente edilmesiyle yapılan şaraplar pek beğenilmez. Pirinç şarabı ise, pirinç nişastasının fermentasyonuyla şekere dönüşmesi sonucu oluşur. Kırmızımsı renginin püf noktası kırmızı maya pirincidir.

Shanghai’da pirinç şarabının yemeğe lezzet eklemesi için yıllanmış olmasına dikkat edilirken, sirke de yemeğin tadını güzelleştirmek için kullanılır. Çinliler siyah pirinç sirkesini tercih eder. Bu da Çin’in en iyisi olarak nitelendirilen “Chinkiang (çinkian) sirkesi”dir. Bu sirke, Jiangsu(ciansu) ilindeki Zhejiang (zıcian)’da üretilir. Sirkenin ismi, üretildiği yerin latincedeki adıdır.

En kaliteli ve en meşhur çaylar Çin’in Shanghai şehrinde meydana gelmektedir. Dragon Well çayı, bu bölgenin özelidir ve “beyaz çay” olarak da bilinir. Bai Hao, Fujian (fucian) ilinde üretilen beyaz çaydır. Çay için, bitkinin sadece üst tomurcukları kullanılır. Bu yüzden de çayların içinde en pahalı olanıdır. Bai Hao çayını hazırlamak için kullanılan suyun, kaynama noktasından daha düşük sıcaklıkta olması gerekir. Tadı diğer çaylardan daha yumuşaktır. Doğru şekilde hazırlanması çok önemlidir. Hangi çayın, hangi sıcaklıkta, ne kadar suyla demlenmesi gerektiğine dikkat edilmelidir.

Shanghai’ın hamurla yapılan yemekleri oldukça meşhurdur. “Kokmuş tofu” ve “aslan kafası köftesi” bunlardan bazılarıdır. Kahvaltıda ise pirinç ve “youtiao” denilen kızarmış hamurlar sunulur…

    Çevirmen: Dilek Özfidan

Add new comment

Filtered HTML

  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Allowed HTML tags: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Lines and paragraphs break automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.