Nehir kıyılarında antik kasabalar...

    Küçük bir nehir, konutlar arasında zigzag çizerek akar. Su üzerinde tahta kayıklar, yavaş yavaş süzülür. Kıyının iki yanındaki duvarlar, erik ağaçlarıyla süslüdür. Gri duvarların tepesinde ise çiçekler açar.

    Çin vatandaşlarının çoğu, antik kasabalara ilgi duyar. Kent gürültüsünden, koşturmacasından uzak, yavaş bir tempoda yaşamak, antik kasaba meraklıları için en uygun, hatta çağdaş bir yaşam tarzıdır. Özellikle akşam saatlerinde küçük nehir kıyılarındaki çayhanelerde bir çay içer, bambu koltuklarda oturarak kıyı boyunca uzanan güzel manzaraları seyredersiniz. Meltem, taş köprü, akar sular ve mis kokulu çayın oluşturduğu otantik ortam, sizi kendine bağlar... Bugünkü programda sizleri Çin'in en ünlü nehir kıyılarına, kasabalarına götüreceğiz.

    Bir tarih tüneline girmiş gibi...

    Wuzhen kasabası, birçok filmin veya televizyon dizisinin konusu oldu... Kasabanın gri taşlarla döşeli nemli yolları, yolun iki kenarı boyunca uzanan lekeli (aşınmış) duvarlar, insanda bir hafifleme, bir rahatlama, bir sabır duygusu yaratır.

    Yantze nehrinin alt kesiminde yer alan Wuzhen kasabasının tarihi, bin 300 yıl öncesine uzanır. Kasabada, köprü ve akarsuyun yanı sıra, Ming ve Qing hanedanlarına ait çok sayıda konut yer alır. Bu konutlar, yoğun bir tarih havası verir.  Kasabada gezerken, bunlardan birine girebilir, kendinizi bir tarih tüneline girmiş gibi hissedersiniz.

    Hayatta bir kez yiyen, ömür boyu unutamaz!

    Wuzhen Kasabası, damak zevkine düşkün turistler için de son derece uygun bir seçenek. Kasabadaki yemekler, fazla şekerli ya da tuzlu değil. Baharatlar son derece uygun ölçülerde kullanılır ve yemekler adeta bir sanat ürünüdür. Yalnızca birkaç soğuk meze, iştah açmaya yeter. Kasabanın en ünlü üç yemeği; soya sosuyla haşlanmış kuzu eti, sulu balık, sosta bekletilmiş ördek veya tavuktur. Bu yemeklerin tadı son derece lezzetlidir. Hayatta bir kez Wuzhen yemeği yiyenin, ömür boyu unutamadığı söylenir!

    Nehrin üzerine büyük bir kilit asılmış!

    Zhouzhuang kasabası manzara siteleriyle ünlüdür. En ünlü manzara siteleri arasında Fuan köprüsü, Çift Köprü ve Shen Salonu yer alır. Yangtze nehrinin alt kesimindeki Fuan köprüsü, bir bina gibi inşa edilmiş tek yapı olarak bilinir. Köprünün üstünde, geleneksel Çin tarzında bir bina bulunur... Çift Köprü, Ming Hanedanı'nda yapılmıştır. Köprü çok sağlam ve sadedir. Köprülerden biri daire şeklinde, diğeri ise dik dörtgendir. Uzaktan bakıldığında, iki köprü, nehrin üzerine büyük bir kilit asılmış izlenimi verir.

    Kasabalılarla, evlerinde yaşamak...

    Bir duvarı nehir sularının içinden yükselen konutlar, Zhouzhuang kasabasının simgesi gibidir. Konutlar, ilk yapıldığı biçimiyle korunmuştur. Kasabada yaşayan bazı insanlar, kendi evlerinde turistleri ağırlar. Turistler, bu evlerde tarihi havayı solur, halkla sohbet eder, birlikte çay içmekten, eski opera parçalarını dinlemekten büyük keyif aldıklarını söylerler. Tüm bunlar, mutlu ve uyumlu bir tablo oluşturur.

    Xitang: "canlı yapı fosili"

    Sırada, Zhejiang eyaletinde yer alan Xitang kasabası var. Tarihi 600 yıl öncesine uzanan kasabadaki konutların eski görünümü korunmaktadır. Bu nedenle kasaba, "canlı yapı fosili" olarak adlandırılır. Küçük bir nehir, konutlar arasında zigzag çizerek akar. Su üzerinde tahta kayıklar, yavaş yavaş süzülür. Kıyının iki yanındaki duvarlar, erik ağaçlarıyla süslüdür. Gri duvarların tepesinde ise çeşitli çiçekler açar.

    Xitang kasabasının şöhreti, ünlü Amerikalı film yıldızı Tom Krusie'nin ajan savaşını konu eden filminin ardından, son yıllarda tüm dünyaya yayıldı.

    Sislerle kaplı bir sabah, kasabada gezmenizi, uzaklara bakmanızı, kayık gölgelerinin eşlik ettiği olağanüstü manzaranın tadını çıkarmanızı öneririz.

    Xitang kasabasında gezi için iki gün yeter. Burada eşsiz doğa manzaralarının yanı sıra, Çin İçki Kültür Müzesi, Ağaç Kökü Müzesi, Çin Düğme Müzesi ve Qilaoye Tapınağı gibi yerlere gidebilirsiniz.

    Kanallarda şırıl şırıl sular...

    Zhejiang ve Jiangsu eyaletlerindeki nehir kıyılarında yer alan kasabaları gezdikten sonra, Çin'in güneyinde yer alan Lijiang kasabasına gidebilirsiniz. Burada, nehirlerden su getiren arabayı, Sifang mahallesini, kasabanın ara sokaklarında duvarlara yazılmış şiirleri, resimleri görebilirsiniz.

    Jinsha Nehri'nin yukarı havzasında yer alan Lijiang, uzun geçmişe dayanan, görkemli doğa manzaralarına sahip eski bir kenttir.

    Dağlar ve sularla çevrilen Lijiang kenti Yunnan, Sichuan ve Tibet olmak üzere 3 idari bölgeyi birbirine bağlayan ulaşım kavşağında bulunmaktadır. Eski çağlarda, yoğun ticari yollar üzerinde bulunan Lijiang, önemli, nüfus olarak da büyük bir kasabaydı.

    Lijiang'ın kuzey tarafında, görkemli Yulong Dağı yükselir. Halk arasında Yulong hakkında "Bir dağda dört mevsim, 10 metrede bir farklı hava durumu var" denir. "Bitki ve hayvan hazinesi" diye de adlandırılan Yulong Dağı, aynı zamanda dev bir doğal su barajıdır.

    Renkli taşlarla döşeli eski sokaklarda, Lijiang kentinin ticari merkezi Sifang Sokağı'nda dolaşırken, kent içinden geçen kanallarda şırıl şırıl akan sular, nehir kıyılarında suyu okşayan söğüt dalları insanı büyüler. Nehrin kaynağı, kentin kuzeyindeki Yuquan şelalesidir.

    Yüzlerce pansiyon...

    Lijiang kasabasında bulunan pansiyonların sayısı, bini aşar. Bunlar, turistlere farklı seçenekler sunar. Gecelik fiyatlar 60 ile 3 bin yuan, kış sezonunda 80 ile 150 yuan arasında değişir. Ancak, Lijiang'a bahar ya da yaz aylarında gitmek isterseniz, öncede rezervasyon yaptırmanızı tavsiye ediyoruz.

    Kaynak:CRI

Add new comment

Filtered HTML

  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Allowed HTML tags: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Lines and paragraphs break automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.