Yeni yıl kutlamaları başladı

    Çin genelinde bugünlerde yılın en büyük "döngüsel göçü" yaşanıyor. Neden mi? 4 gün sonra, 31 Ocak günü, Çin'in binlerce yıllık Bahar Bayramı kutlanacak! O gün Çin takvimine göre At Yılı'na girilecek.

    Bahar Bayramı, Çinlilerin geleneksel yeni yılını temsil ediyor. Bayram nedeniyle 40 gün sürecek yoğun trafik, 16 Ocak'ta resmen başladı. Bayram çok mu uzun kutlanıyor? Çin geleneklerine göre, yeni yıl kutlamaları, geleneksel Ay Takvimine göre, bayramdan 7 gün önce, yani eski yılın onikinci ayının yirmiüçüncü gününde başlar; birinci ayın onbeşinci gününe kadar sürer. Yani bayram en azından 25 gün, hemen hemen bir ay kutlanır.

    Çinliler, onikinci ayın yirmiüçüncü gününe "küçük yıl" derler. Bu gün, yeni yılın perdesi açılır. Geleneklere göre, insanlar bugün pazardan susamlı şeker alır ve Ocak Tanrısı'na ibadet ederler. Bununla ilgili çok ilginç bir efsane var: Onikinci ayın yirmiüçüncü gününde Ocak Tanrısı Cennet'e döner, Yuhuang Tanrısı'na tatlı sözler söyler, Dünya'ya döndükten sonra tekrar aileleri korur...

    Efsaneye göre, Ocak Tanrısı, Cennet'teki bir yıldız imiş, bir hata yaptığı için, Yuhuang Tanrısı tarafından Dünya'ya kovulmuş. Dünya'daki görevi, her ailenin mutfağının ortasında oturup, her ailenin nasıl yaşadığını ve nasıl davrandığını kaydeder, onikinci ayın yirmiüçüncü gününde ise Cennet'e yükselip Yuhuang Tanrısı'na rapor verirmiş. Ocak Tanrısı'nın raporuna göre Yuhuang Tanrısı, Dünya'daki aileleri ya ödüllendirir ya da cezalandırırmış.

    Bu nedenle Ocak Tanrısı'na tapmak, her ailenin Tanrı'yı uğurladığı önemli bir gün olur. İnsanlar, mutfakta ocak üzerine yapıştırılan Ocak Tanrısı resmi altında tencere içinde maltoz şekerle şurup yapar, sonra şurubu Ocak Tanrısı'nın ağzına sürer. Bunun nedeni, Ocak Tanrısı'nın Yuhuang Tanrısı önünde tatlı konuşmasını sağlamak.

    Ocak Tanrısı'na tapmak, yaşlıların gözünde hala önemli ve kutsal bir törendir. Bu tören, insanların yeni yıl için beslediği iyi dileklerin yansımasıdır. Herkes mutluluk ve iyi talih ister, öyle değil mi?Bahar Bayramı sadece Çin'de değil, yabancı ülke ve bölgelerdeki Çinliler arasında, hatta son yıllarda çeşitli ülkelerde kutlanıyor.

    Birçok ülkede "Mutlu Bahar Bayramı" etkinliği

    At Yılı'nın yaklaşmasıyla, bu yılın "Mutlu Bahar Bayramı" adlı etkinlik birçok ülke ve bölgede düzenlendi. Etkinlikle ilgili basın toplantısı, gösteri ve sergiler ABD'nin Los Angeles, Kanada'nın Toronto, Güney Afrika'nın Capetown, Katar'ın Doha, Tayland'ın Bangkok, Moğolistan'ın Ulan Bator, Sri Lanka'nın Kuala Lumpur gibi çok sayıda kentinde düzenlendi ve büyük rağbet gördü. Etkinliklere katılan yabancı liderler, "Mutlu Bahar Bayramı" etkinliğinin halka yaşattığı mutluluk için teşekkür ettiler, etkinliğe desteği sürdüreceklerini belirttiler.

    "Mutlu Bahar Bayramı", Çin Kültür Bakanlığı ve ilgili bakanlıkların, ayrıca yerel yönetimlerin desteğiyle, yabancı ülke ve bölgelerde düzenlenen önemli bir kültürel faaliyet. Geçen yıl etkinlik 99 ülke ve bölgenin 251 kentinde başarıyla düzenlenmişti.

    Güney Afrika'nın Johannersburg kentinin merkezinde bir alışveriş merkezi... 18 Ocak günü burada "Mutlu Bahar Bayramı" etkinliği başladı. Altıncı kez düzenlenen etkinliğe Güney Afrika vatandaşları akın etti. Kurulan stantlarda geleneksel Çin usulü aperatifler, kıyafetler ve küçük hediyelik eşya ziyaretçilerin dikkatini çekiyor. Çin Büyükelçiliği'nin kurduğu standın önü çok kalabalık. Çin kaligrafileri, kesme kağıt, çay seremonisi, Taiji gösterisi... "Güzel Çin" adlı fotoğraf panoları izleyicileri hayran bırakıyor, birçok kişi kendi fotoğraf makinesiyle fotoğraf çekiyor; Çince kursu ve Çin'de eğitim için kurulan standa gelip bilgi alanlar uzun kuyruklar oluşturuyor, bu stantta yarım günde 60 kişi kayıt yaptırdı...

Kaynak: CRI

Add new comment

Filtered HTML

  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Allowed HTML tags: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Lines and paragraphs break automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.