Çin sineması için başarılı bir yıl

    Çin sineması için başarılı bir yıl

    Çin sinemasından bahsederken sadece bir sanat dalından söz etmiyoruz, işin bir de finansal boyutu var.

    8 Aralık 2013 itibariyle Çin sinemasında gişe geliri 20 milyar yuanı aştı. 10 milyardan 20 milyara çıkmak, sadece 3 yıl içinde gerçekleşti.

    Çin Radyo, Sinema ve TV Sektörü Mavi Kitabı (2013) kısa süre önce yayımlandı. Kitaba göre, Çin, Japonya'yı geride bırakarak, ABD'nin ardından 2. büyük sinema piyasası oldu. Ortak yapım filmlerin sayısı artarken, Hollywood yapımları Çin'e gelip tanıtım yapma imkanı buldu. Bir çok sinema şirketinin patronu, zenginler arasına girdi. Sinema şirketi satın almak moda oldu... Bu, Çin sinemasının nasıl büyük bir gelişm evresinde olduğunu gösteriyor.

    Ancak piyasadaki refahla kıyaslandığında, filmlerin içerikleri vasat kalıyor. Buna rağmen, 2013 yılı Çinli izleyicilere ümit verdi. En yüksek gişe geliri getiren 6 yönetmenden 3'ü, yeni yönetmenler. Kent hayatı ve gençlerin yaşamını anlatan bu filmler, insanların dikkatini çekiyor. Beyaz perdedeki karakterlerin çoğu gençler.

2013 yılının ilk yarısında Çin yapımı filmlerin piyasadaki payı, yabancı filmlerin payını aşması, Çin yapımı filmlere olan güçlü ihtiyacın yansıması oldu. 2013 yılında Çin sinemasında gişe geliri 100 milyon yuanı aşan 28 filmden 16'sı Çin yapımı.

Geçen yıl Çin sinemasında dikkat çekici bir durum görüldü. Aşırı büyük yatırım yapılmamasına ve büyük sinema yıldızları yer almamasına rağmen, düşük bütçeli Çin filmleri, gençlik, komedi, dram, aşk ve şehir hayatı gibi konularla büyük başarı elde etti.

Add new comment

Filtered HTML

  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Allowed HTML tags: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Lines and paragraphs break automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.