Çin 545 bin ton mısırı iade ediyor

Çin Kalite Denetleme İdaresi, ABD'den ithal edilen 545 bin ton mısırda transgenik (genetiği değiştirilmiş) içerik tespit edildiği ve gıda güvenliği standartlarına uymadığı için ABD'ye iade edileceğini açıkladı.

Ülkenin Fujian, Guangdong, Shandong ve Zhejiang eyaletlerindeki limanlarda bulunan kontrol ve denetleme birimlerinin yaptığı incelemeler neticesinde, 12 partilik 545 bin ton mısırda, Çin Tarım Bakanlığı'nın onay vermediği "MIR162" adlı transgenik içeriğe rastlandığı bildirildi. Sözkonusu ithalat ürünlerinin, ABD'ye iadesi için gerekli işlemlere başlandığı belirtildi.

Beijing makamlarının ABD'ye, Çin'e ihraç ettikleri mısırların üretim yerleri, depolanması ve lojistiğine ilişkin denetim tedbirlerini arttırması talebinde bulunduğu ifade edildi. ABD'ye, Çin Tarım Bakanlığı'nın onay vermediği transgenik mısırların bir daha ülkeye kesinlikle sokulmayacağı uyarısı da yapıldı.

Dünyada yaklaşık 60 milyon hektarlık alanda transgenik bitkilerin ekim ve üretimi yapılıyor. 40 milyon hektarlık alanda transgenik bitki üretimi yapan ABD, bu alanda başı çekiyor.

"Genetiği değiştilmiş" maddelerin, tarım zararlarına karşı dirençli olduğu için kullanıldığı ancak uzun vadede toprağı kısırlaştırdığı, ekolojik dengeyi bozduğu ve doğal çevreye zarar verdiği belirtiliyor.

Add new comment

Filtered HTML

  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Allowed HTML tags: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Lines and paragraphs break automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.