Çinli Yatırımcılara "İzmir'e Gelin" Çağrısı

Çinli yatırımcılar İzmir temaslarında  Çin Halk Cumhuriyeti’nin Hubei Eyalet Valisi Wang Guosheng ve beraberindeki 15 kişilik heyet, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nu makamında ziyaret etti. İzmir’in Wuhan kentiyle kardeş kent ilişkisinin son derece iyi olduğunu hatırlatan Başkan Kocaoğlu, “Asya kıtasının en batısında yer alan, bölgenin merkezinde bulunan, deniz ulaşımı ve limanıyla cazip, yetişmiş insan gücüne sahip olan İzmir’de Çin’in yatırım yapmasını arzu ediyoruz. İzmir’e gelin, pişman olmazsınız” dedi.

  Çinli CSR firmasından yeni metro hattının çekerlerini satın aldıklarını hatırlatan Büyükşehir Belediye Başkanı, söz konusu firmanın Türkiye’de daha sonra başka işler de aldığını, böylece İzmir Büyükşehir Belediyesi sayesinde Avrupa’ya kendini tanıtma fırsatı bulduğunu kaydetti. Çin Halk Cumhuriyeti ile işbirliğine her zaman hazır olduklarını ifade eden Başkan Kocaoğlu, “Bizim ülkemizin lojistik ve coğrafi konumu, dünyada giderek önem kazanıyor. Ben de Çin’e bir çok kez ziyarette bulundum. İlişkilerimiz daha da ilerlediğinde, umuyorum önümüzdeki süreçte birlikte yatırım yapma olanağını buluruz” diye konuştu.

  Hubei Eyalet Valisi Wang Guosheng ise İzmir’in kendileri üzerinde çok etkileyici bir imaj bıraktığını belirtti. Kentin çok temiz, insanların ise çok mutlu olduğunu gördüğünü söyleyen Guosheng, “Çin’de sanayi, otomotiv gibi lokomotif sektörlerin yanısıra, hizmet ve turizm sektörü de hızlı büyüyor ve ekonomik yapı içindeki payı da artıyor. Dünyanın en büyük elektronik santraline sahip olan eyaletimizde turizm kaynakları da oldukça zengin. İzmir’in de bu yönleriyle öne çıktığını öğrenmekten mutluluk duydum. İşbirliği konusunda destek bekliyor, sizi ve Çin’de yatırım yapmak isteyen şirketleri eyaletimize davet ediyorum” dedi.

Add new comment

Filtered HTML

  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Allowed HTML tags: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Lines and paragraphs break automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.