Çin, Ortadoğu'dan petrol ithalatını savundu

    Çin'in Ortadoğu'dan petrol ithalatındaki artışın, üçüncü bir ülkenin çıkarlarına karşı olmadığı açıklandı.

    Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, bugün (16 Ekim) Beijing'de yaptığı açıklamada, Çin ve Ortadoğu ülkeleri arasındaki enerji işbirliğinin açık, şeffaf ve karşılıklı çıkara dayalı olduğunu belirterek, bu ilişkinin üçüncü bir ülkenin çıkarlarını hedeflemediğini söyledi.

    Ortadoğu'dan petrol ithalatını artıran Çin'in, bölgenin güvenliği konusunda daha büyük sorumluluk üstlenmesi gerektiği yönündeki değerlendirmelere de değinen sözcü, "Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin daimi üyesi olarak Çin, daima Ortadoğu'da barış, güvenlik, kalkınma ve refah sağlanması için olumlu ve yapıcı bir rol oynamaktadır" dedi.

    Çinli sözcü, ayrıca Çin'in, Suriye, İran ve Filistin sorunlarında siyasi çözüm sağlanmasının yanında, bölge ülkelerinin kendi koşullarına uygun kalkınma yolunu izlemeleri, bölge ekonomisinin kalkındırılması ve halkın yaşam seviyesinin yükseltilmesi için büyük çaba harcadığını hatırlattı.

    Sözcü, Ortadoğu'da barış, istikrar ve refah sağlanmasının, dünyada enerji tedariki güvenliğine yararlı olduğu gibi, uluslararası toplumun ortak çıkarlarına da uyduğunu ve Çin'in bu yönde çaba harcamaya devam edeceğini vurguladı.

Add new comment

Filtered HTML

  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Allowed HTML tags: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Lines and paragraphs break automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.